Energetika naziri Pərviz Şahbazov: Mənəvi enerji mənbəyimiz Şuşa “Yaşıl enerji zonası”nın mərkəzinə çevrilir
“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Şuşada “Xalis sıfıra aparan yol: İşğaldan azad edilmiş ərazilərin yaşıl enerji potensialının inkişafı” mövzusunda  xüsusi sessiya keçirilib. Tədbir Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müraciətinin oxunması ilə başlayıb. Sessiyada açılış nitqi ilə çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bu tədbirin “Şuşa ili”ndə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı kimi yenidən dirçələn, öz inkişaf axarına qovuşan Şuşa şəhərində keçirilməsinin qürurverici olduğunu söyləyib.
Şuşa şəhərinin bütün tarixi-mənəvi dəyərləri ilə yanaşı artıq qələbəmizin də rəmzi olduğunu vurğulayan nazir deyib ki, Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan torpaqlarını cəmi 44 gün ərzində işğaldan azad etdiyi kimi bu əraziləri qısa müddətdə dirçəltmək əzmini də bütün dünyaya nümayiş etdirir.
Bildirilib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq prosesi çərçivəsində 20 meqavatlıq elektrik stansiyaları istismara verilib. Bu il daha 5 stansiya istifadəyə veriləcək. Şuşa da daxil olmaqla bu ərazilərdə 19 yarımstansiya inşa və bərpa edilib, hazırda 7 yeni yarımstansiya tikilir, 8-nin də inşası planlaşdırılır. Strateji hədəflər isə daha böyükdür: “Azərbaycan bu ərazilərin yenidən qurulmasına enerji dayanıqlığı ilə bağlı müasir çağırışlar və qlobal iqlim dəyişikliyi probleminin həllinə dəstək müstəvisində yanaşır. Azərbaycan Prezidentinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzuru xalis sıfır emissiyalı “Yaşıl enerji zonası” elan etməsi mütərəqqi inkişaf siyasətinin örnəyidir.”
Bu bölgənin “Yaşıl enerji zonası” Konsepsiyasının həyata keçirilməsi üçün ideal ərazilər olduğunu vurğulayan nazir Cəbrayılda 240 meqavatlıq günəş enerjisi üzrə bp ilə əməkdaşlıq edildiyini, qarşıdakı illərdə 83 MVt gücündə 18 kiçik su elektrik stansiyasının və 150 MVt damüstü günəş sistemlərinin də qurulmasına özəl və xarici investisiyanın cəlbinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Həmçinin 140 MVt gücündə “Xudafərin” və “Qız Qalası” su elektrik stansiyalarının istismara verilməsi, bütün bunlarla birgə yeni meqa layihələrin regionun “yaşıl” inkişafına töhfə verəcəyi vurğulanıb: "Tarix boyu mənəvi enerji mənbəyimiz olmuş Şuşa artıq “Yaşıl enerji zonası”nın mərkəzinə çevrilir. Bu gün 4 min meqavatlıq külək və günəş enerjisi layihələri üzrə əməkdaşlıq sənədinin imzalanması üçün məkan olaraq Şuşanın seçilməsi bunun daha bir təsdiqidir. Bu çoxmilyardlı investisiya təkliflərinin böyük bir qismi azad edilmiş ərazilərimizi əhatə edir. Bu, Azərbaycanın, bu bölgənin investorlar üçün cəlbediciliyinin nümayişi, enerji sistemimizə böyük töhfədir.”
Qeyd edək ki, sessiya SOCAR prezidenti vəzifəsini icra edən və birinci vitse-prezident Rövşən Nəcəf, bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz, “Masdar” şirkətinin nümayəndəsi Fauaz Al Muharrami, “ACWA Power” şirkətinin investisiya üzrə baş direktoru Klayv Turton, “Total Energies” şirkətinin Azərbaycan üzrə icraçı direktoru Regis Agutunun çıxışları ilə davam edib. Tədbir çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə “Masdar”, SOCAR ilə Masdar və bp arasında əməkdaşlıq sənədləri də imzalanıb.

A special session of Path to Net Zero: Development of Green Energy Potential of Liberated Territories was held in Shusha within the Baku Energy Week. The event began with Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s speech. Making an opening speech at the session, the Minister Energy Parviz Shahbazov said it was proud that this event was held in Shusha, which revived as the cultural capital of Azerbaijan and got back on its evolution track in the Year of Shusha.
Emphasizing that the city of Shusha, along with all its historical and moral values, is already a symbol of our victory, the Minister said it demonstrates to the whole world its determination to revive these territories in a short time as it liberated its lands under the leadership of our esteemed President Mr. Ilham Aliyev in just 44 days.
It was noted that 20MW power plants were put into operation as part of a large-scale restoration and construction process in the Karabakh and East Zangazur economic regions. This year, another 5 plants will be commissioned. 19 substations has been built and restored in these areas, including Susha, and currently 7 new substations are under construction and 8 are planned to be built. Strategic goals are even greater: “Azerbaijan approaches the reconstruction of these territories in the context of modern challenges related to energy sustainability and support for the solution of the global climate change problem. The announcement by the President of Azerbaijan of Karabakh and East Zangezur as a Green Energy Zone with zero emissions is an example of a advanced development policy.”
Stressing that this region is ideal for the implementation of the Green Energy Zone concept, the Minister underlined the cooperation with bp on 240MW solar energy in Jabrayil and that it's planned to attract private and foreign investment to the construction of 83MW 18 small hydroelectric power plants and 150MW roof solar systems in the coming years. It was also emphasized that the commissioning of 140MW Khudaferin and Maiden Tower hydroelectric power plants, along with all this, new mega projects will contribute to the green development of the region: “Shusha, which has been a source of spiritual energy throughout the history, is already becoming the center of the Green Energy Zone. Another confirmation of this is the choice of Shusha today as a place for signing a document of cooperation on 4 thousand megawatts wind and solar power projects. Most of these multibillion-dollar investment offers cover our liberated territories. This is a demonstration of the attractiveness of Azerbaijan and this region for investors and a great contribution to our energy system.”
The session continued with speeches by Acting President and First Vice-President of SOCAR Rovshan Najaf, bp's Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey Gary Jones, Representative of Masdar Fawaz Al Muharrami, Chief Investment Officer of ACWA Power Clive Turton, and Managing Director and Country Chair of Total Energies in Azerbaijan Regis Agut. Within the event, cooperation documents were signed between the Ministry of Energy and Masdar, and among SOCAR, Masdar and bp.