Energetika Nazirliyində ölkəmizdə səfərdə olan Ukrayna, Moldova, Türkiyə, Fransa, Niderland, Çexiya, Serbiya, ABŞ, Misir, Əlcəzair, Şimali Kipr, Malayziya və Yaponiya daxil olmaqla 12 ölkədən 26 xarici KİV nümayəndəsi ilə görüş keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Xocalı soyqırımı haqqında danışılıb, bu soyqırımın Ermənistan tərəfindən aparılan irqçi siyasətin təzahürü olaraq mülki əhaliyə qarşı törədilən ən ağır cinayətlərdən biri olduğu bildirilib, faciə qurbanlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Daha sonra Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev təqdimatla çıxış edərək, xarici jurnalistlərə ölkəmizin zəngin bərpa olunan enerji potensialı, bu potensialın reallaşdırılması imkanları, “yaşıl enerji”dən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər və gələcək planlar barədə məlumat verib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji” resursları, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun yaşıl enerji zonasına çevrilməsi istiqamətində hazırlanan konsepsiya və baş plan, o cümlədən bu ərazilərdə reallaşacaq enerji layihələri, su, külək və günəş enerjisi üzrə tikilməsi və ya bərpası nəzərdə tutulan stansiyalar, eləcə də ümumilikdə müvafiq sahəyə xarici sərmayələrin cəlb edilməsi istiqamətində atılan addımlar barədə geniş məlumatlar qonaqların diqqətinə çatdırılıb.

The Ministry of Energy held a meeting with 26 foreign media representatives from 12 countries, including Ukraine, Moldova, Turkey, France, Netherlands, Czech Republic, Serbia, USA, Egypt, Algeria, Northern Cyprus, Malaysia and Japan.
In the beginning of the event, information was given about Khojaly genocide,and this tragedy, which was noted as a manifestation of the racist policy carried out by Armenia, was one of the most serious crimes committed against the civilian population, and the victims of the tragedy were commemorated with respect.
Then, the Head of AREA under the Ministry of Energy, Tabriz Ammayev, made a presentation and gave information to foreign journalists about the rich renewable energy potential of our country, the possibilities of realization of this potential, the measures taken to expand the use of green energy and future plans. Broad information was brought to the attention of the guests about the green energy resources of the liberated territories, the concept and master plan for the transformation of Karabakh and East Zangezur into a green energy zone, as well as the energy projects to be implemented in these territories, the hydro, wind, solar plants to be built or restored, and the steps taken to attract foreign investments.