Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Bakı Ali Neft Məktəbi və Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə bərpa olunan enerji mənbələri üzrə təlimlər keçirilib.
Beş gün davam edən təlimlərdə Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin nümayəndələri, Bakı Ali Neft Məktəbinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin müəllimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri potensialından, həyata keçirilən və planlaşdırılan işlərdən danışaraq bildirib ki, 2030-cu ilə qədər ölkənin ümumi enerji balansında bərpa olunan enerji üzrə qoyuluş gücünün 30%-ə çatdırılması planlaşdırılır. İşğaldan azad edilən ərazilərin yaşıl enerji zonası olmasının nəzərdə tutulduğunu bildirən Agentlik rəhbəri yaşıl enerjinin ölkənin milli prioritetlərindən biri elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Təbriz Əmmayev bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində genişmiqyaslı tədbirlər çərçivəsində yerli kadrların gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi ilə əməkdaşlıq həyata keçiriləcəyini də diqqətə çatdırıb: “Dünyadakı ekoloji böhranın qarşısının alınması üçün bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə vacibdir. Bərpa olunan enerji mənbələri həm də tükənən sərvətlərdən istifadənin alternatividir. Artıq neft şirkətləri də bu sahəyə investisiya yatırır, sahənin inkişafı üçün addımlar atırlar. Azərbaycanın da bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə üzrə böyük planları var. Bu sahədə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilməyə başlanılıb. Bu layihələrdə çalışmaq üçün mütəxəssis hazırlığına əhəmiyyət veririk. Yeni yaradılan külək və günəş enerjisi stansiyalarında müəllim və tələbələrin təcrübə keçmələri, gələcəkdə hazırlayacağımız peşəkar məzunların bu layihələrdə işlə təminatı nəzərdə tutulan planlardandır”.
Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, Təlim-tədris proqramının koordinatoru Rövşən Abbasov bərpa olunan enerji sahəsində biliklərin əldə olunmasına istiqamətlənmiş bu təlimi irəliyə doğru böyük addım kimi qiymətləndirib. O, bərpa olunan enerji sahəsində Azərbaycanda böyük potensial olduğunu və bu sahədə mütəxəssis hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.

Trainings on renewable energy sources were organized by the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy, Baku Higher Oil School and the Center for Environmental Research.
Representatives of the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy, teachers of the Baku Higher Oil School and Baku Engineering University took part in the five-day training.
Speaking at the event, Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy, Tabriz Ammayev spoke about the potential of Azerbaijan's renewable energy sources, the work done and planned, and said that by 2030 the country's total energy balance will increase to 30% of renewable energy. Noting that the liberated territories will be a green energy zone, the head of the Agency said that green energy has been declared one of the country's national priorities. Tabriz Ammayev stressed the importance of strengthening local staff in the framework of large-scale measures in the field of renewable energy sources.
Rector of the Baku Higher Oil School Elmar Gasimov also noted the cooperation with the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy: "The use of renewable energy sources is important to prevent the global environmental crisis. Renewable energy sources are also an alternative to the use of depleted resources. Oil companies are already investing in this area and taking steps to develop it. Azerbaijan also has big plans to use renewable energy sources. Large-scale projects have been launched in this area. We attach importance to the training of specialists to work on these projects. Internships for teachers and students at the newly established wind and solar power plants, and the employment of future professional graduates in these projects are among the plans.”
Rovshan Abbasov, Director of the Center for Environmental Research, Coordinator of the Training Program, described the training, which is aimed at gaining knowledge in the field of renewable energy, as a big step forward. He stressed that Azerbaijan has great potential in the field of renewable energy and the importance of training specialists in this field.