Braziliyada səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto Fratini və Hidrogen Şurasının baş icraçı direktoru İvana Jemelkova ilə görüşüb.
İtaliyalı nazirlə görüşdə enerji əlaqələrinin genişlənməsi xüsusunda SOCAR ilə “Eni S.P.A” şirkətinin əməkdaşlığı, TAP layihəsinin ötürücülük gücünün artırılması, “CESI”nin “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” dəhlizinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasında iştirakı, bərpaolunan enerjinin tədarük imkanları kimi məsələlər müzakirə edilib. Bu il İtaliyaya 9,6 milyard kubmetr qaz ixracının gözlənildiyi qeyd olunub. “Yaşıl enerji dəhlizi” layihəsi üzrə proseslərin cari vəziyyətindən, layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasına Bolqarıstanın da daxil edilməsindən bəhs edilib. Serbiya və İtaliyanın da bu layihəyə qoşulma perspektivləri dəyərləndirilib. Söhbət zamanı COP29 çərçivəsində əməkdaşlığa da toxunulub və italiyalı nazir “Enerji Günü”nə dəvət edilib.
Hidrogen Şurasının baş icraçı direktoru İvana Jemelkova ilə görüşdə isə “Hidrogen Bəyannaməsi”nin COP29 Sədrliyinin enerji təşəbbüslərindən biri olduğu, ölkəmizdə hazırda hidrogen strategiyasının hazırlandığı və dənizdə külək enerjisi əsasında hidrogen istehsalı və ixracını nəzərdə tutan layihələr barədə məlumatlar verilib. COP zamanı hidrogen mövzusunda tədbirlərdə iştirak və əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. COP-da uğurlu nəticə əldə etmək üçün Hidrogen Şurasının maraqlı dairələrin cəlbi istiqamətində dəstəyi təklif olunub.

Energy Minister Parviz Shahbazov, who is on a visit to Brazil, met with the Italian Minister of the Environment and Energy Security Gilberto Pichetto Fratin and CEO of the Hydrogen Council Ivana Jemelkova.
At the meeting with the Italian Minister the matters such as cooperation between SOCAR and Eni S.P.A regarding the expansion of energy relations, increasing the transmission capacity of TAP, participation of CESI in feasibility study of Caspian-Black Sea-Europe corridor, supply opportunities of renewable energy were discussed. It was noted that the export of 9.6 bcm of gas to Italy is expected this year. Discussions covered the current status of the processes on the Green Energy Corridor project and the inclusion of Bulgaria in the feasibility study of the project. The prospects for Serbia and Italy to join the project were also assessed. During the conversation, cooperation within the COP29 was also touched upon and the Italian minister was invited to the Energy Day.
At the meeting with the CEO of the Hydrogen Council Ivana Jemelkova, information was provided that the Hydrogen Declaration is one of the energy initiatives of the COP29 presidency, that a hydrogen strategy is currently being developed in our country, and projects envisaging the production and export of hydrogen on the basis of offshore wind energy. During the COP, participation in hydrogen events and cooperation opportunities were discussed. In order to achieve a successful result in the COP, the support of the Hydrogen Council in the direction of attracting interested circles was offered.