Macarıstanla enerji tərəfdaşlığının inkişafı müzakirə edilib
Bakı Enerji Forumu çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovun Macarıstanın xarici işlər və ticarət  naziri Peter Siyarto və energetika naziri Csaba Lantos ilə görüşləri olub.
Xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşdə Avropaya qaz təchizatındakı vəziyyət və ikitərəfli enerji əməkdaşlığının inkişafı nəzərdən keçirilib. Neft-qaz layihələrində Macarıstan şirkətləri ilə tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, həmçinin “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin həyata keçirilməsindən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib. Dörd ölkə arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi üzrə nazirlərin sonuncu iclasının nəticələrindən və Birgə Müəssisənin yaradılması proseslərinin gedişatından məmnunluq ifadə edilib. Layihənin icrasının digər mühüm komponentləri üzrə növbəti addımlar razılaşdırılıb.
Macarıstanla karbohidrogen və “yaşıl enerji” sahələrində əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi energetika naziri Csaba Lantos ilə görüşdə də davam etdirilib. Macarıstanın qaza tələbatı və idxalın şaxələndirilməsi kontekstində Azərbaycan qazının Macarıstan bazarına çatdırılmasının əhəmiyyətindən bəhs olunub. MOL və MVM şirkətləri ilə neft-qaz layihələrində əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib. Həmçinin hər iki ölkədə bərpa olunan enerji kursu və Azərbaycandan Macarıstana “yaşıl enerji dəhlizi” vasitəsilə elektrik enerjisinin tədarükünə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó and Minister of Energy Csaba Lantos in Budapest.
At the meeting with Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó, the situation with gas supplies to Europe and the development of bilateral energy cooperation were reviewed. The issues arising from the expansion of partnerships with Hungarian companies in oil and gas projects, as well as the implementation of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project were discussed. They expressed satisfaction with the results of the last Ministerial Meeting for the development and transmission of green energy between the four countries and the progress of the joint venture. Further steps on other important components of the project implementation were agreed.
The discussion of cooperation with Hungary in the field of hydrocarbons and green energy continued at the meeting with the Energy Minister Csaba Lantos. The importance of delivering Azerbaijani gas to the Hungarian market in the context of Hungary's demand for gas and diversification of imports was discussed. Prospects of cooperation in oil and gas projects with MOL and MVM companies were considered. They also exchanged views on the renewable energy course in both countries and the supply of electricity from Azerbaijan to Hungary through the green energy corridor.