Noyabrın 29-da Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin və beynəlxalq qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə “EU4Energy” proqramı çərçivəsində “Azərbaycanda təmiz enerjiyə keçid” mövzusunda videoformatda dəyirmi masa keçirib.
Tədbir Avropa Yaşıl Sazişi və onun dərin dekarbonizasiya siyasəti ilə bağlı əsas prosesləri, irəliləyişləri və çətinlikləri, eləcə də Azərbaycanın təmiz enerjiyə keçidini müzakirə etmək, bu sahədə bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq məqsədilə təşkil edilib.
Energetika Nazirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Orxan Zeynalovun və Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Şurasının Baş Katibi Charles Esserin açılış nitqlərindən sonra Avropanın Təmiz Enerji Paketinin icrası ilə əlaqəli prosesləri izləmək, onun tələblərinə və bu tələblərin icrasının mümkünlüyünə, meydana çıxan əsas maneələrə və axtarılan həll yollarına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Dekarbonizasiya istiqamətdə Azərbaycanda görüləcək tədbirlər barədə məlumat verilib, Paris İqlim Sazişinin məqsədlərinə nail olmaq üçün atılan addımlar müzakirə edilib. Eyni zamanda, xarici ekspertlər tərəfindən Avropa Yaşıl Sazişinin hədəflərinə nailolma prosesində öyrənilmiş bilikləri və əldə olunmuş nailiyyətləri təsvir etmək üçün Avstriyanın milli enerji və iqlim planı təqdim olunub.

The Ministry of Energy organized a round table on Transition to Clean Energy in Azerbaijan in a video format with the participation of the representatives from the Azerbaijan National Academy of Sciences, State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and international organizations within the EU4Energy.
The event was organized in order to discuss the key processes, progress and challenges related to the European Green Deal and its deep decarbonization policy, as well as Azerbaijan's transition to clean energy, and exchange the knowledge and experience in this area.
Following the opening speeches of Orkhan Zeynalov, head of the Department of international cooperation of the Ministry of Energy and Charles Esser, Secretary General of the Council of European Energy Regulators, views were exchanged on monitoring the processes related to the implementation of the Clean Energy Package for the Europe, its requirements and the possibility of implementing these requirements, emerging main obstacles and sought solutions. Information was provided about the measures to be taken in Azerbaijan in the direction of decarbonization, and the steps taken to achieve the objectives of the Paris Climate Agreement were discussed. At the same time, foreign experts presented Austria's National Energy and Climate Plan to describe the knowledge and achievements gained in the process of achieving the goals of the European Green Deal.