Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Energy talks” (Enerji söhbətləri) layihəsi üzrə Bakı Slavyan Universitetində (BSU) “Yaşıl enerjiyə keçid” mövzusunda seminar təşkil edib.
Tədbirdə EMTA-nın, həmçinin Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (BOEMDA) mütəxəssisləri, BSU-nun professor-müəllim heyəti, tədqiqatçılar, magistrant və tələbələr, o cümlədən “Yaşıl dünya naminə BSU könüllüləri” qrupunun üzvləri iştirak ediblər.
Seminarın açılışında çıxış edən BSU-nun rektoru Anar Nağıyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü ilin Azərbaycan Respublikasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini və bununla əlaqədar olaraq universitetdə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. O, eləcə də bu il çərçivəsində yaradılmış “Yaşıl dünya naminə BSU könüllüləri” qrupu barədə məlumat verib və bildirib ki, bu qrup universitetin birinci rəsmi könüllülük hərəkatıdır: “Hədəfimiz ondan ibarətdir ki, il ərzində gənclərimiz “yaşıl dünya” kontekstində maarifləndirməyə öz dəstəklərini versinlər”- deyə rektor vurğulayıb. O, eyni zamanda, bu il Azərbaycanın dünyanın ən böyük tədbirlərindən olan COP29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi edəcəyini xatırladıb. A. Nağıyev, həmçinin “Energy Talks” layihəsi çərçivəsində növbəti seminarın BSU-da təşkilinə görə EMTA rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib.
EMTA-nın Mətbuat sektorunun müdiri Zeynab Kazımova, öz növbəsində “Energy talks” layihəsi barədə qısa məlumat verib, bu layihə çərçivəsində ADNSU, BMU, AzTU və SDU kimi universitetlərlə birgə tədbirlər həyata keçirildiyini qeyd edib. Z.Kazımova “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” münasibəti ilə ölkəmizdə müxtəlif səviyyələrdə bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib. O, bildirib ki, BSU-da bu əlamətdar il çərçivəsində “Yaşıl dünya naminə BSU könüllüləri” qrupunun təsis olunması diqqətçəkən və maraqlı bir təşəbbüs olmuşdur. Z.Kazımova həmçinin qeyd edib ki, bu ilin noyabrında ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana olan böyük ehtiram və dəstəyin göstəricisidir.
Tədbirdə EMTA-nın fəaliyyəti haqqında qısa videoçarx nümayiş etdirilib.
Seminar EMTA-nın Strateji planlaşdırma və innovasiyalar şöbəsinin müdiri Hikmət Həsənovun “Elektrik avtomobilləri üçün enerji doldurma xidmətinin tənzimlənməsi” və BOEMDA-nın Layihələrin idarə edilməsi şöbəsinin müdiri Cəbrayıl Əliyevin “Azərbaycanda yaşıl enerjinin inkişafı” mövzularında təqdimatları ilə davam edib.

AERA holds “Transition to Green Energy” seminar at Baku Slavic University
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) organized a seminar titled “Transition to Green Energy” at Baku Slavic University (BSU) as part of the “Energy Talks” project within the “Green World Solidarity Year”.
Specialists from AERA and Azerbaijan Renewable Energy Agency, BSU professors and teachers, researchers, students, as well as members of the “BSU Volunteers for the Green World” group joined the event.
Speaking at the seminar’s opening, BSU Rector Anar Naghiyev reminded that 2024 was declared the “Green World Solidarity Year” in the Republic of Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. He said various events are being held at the University on this occasion. A. Naghiyev also spoke about the “BSU Volunteers for the Green World” group created as part of “Green World Solidarity Year” and said the group is the University’s first official volunteering movement: “Our aim is for our youth to actively promote awareness-raising within the context of the “green world” throughout the year”. He also reminded that this year Azerbaijan will host a prestigious event such as COP29, which is one of the biggest events in the world. A. Naghiyev also expressed gratitude to AERA management for organizing the next seminar of the “Energy Talks” project at BSU.
Zeynab Kazimova, head of the AERA Press Section, in her turn, briefly spoke about the “Energy Talks” project, and noted that as part of this project, joint events have been hosted with universities such as Azerbaijan State Oil and Industrial University (ASOIU), Baku Engineering University (BEU), Azerbaijan Technical University (ATU) and Sumgait State University (SSU). Z. Kazimova said a number of events are being held in Azerbaijan on the occasion of the “Green World Solidarity Year”, adding that educational institutions also contribute to this initiative. She lauded the establishment of the “BSU Volunteers for the Green World” group at BSU within the framework of this significant year. Z. Kazimova also noted that Azerbaijan’s hosting of COP29 in November this year is an indicator of great respect and support for our country by the international community.
Afterwards a videoclip about AERA’s activities was showcased at the event.
The seminar continued with the presentations by Hikmat Hasanov, Head of AERA’s Strategic Planning and Innovations Department, titled “Regulation of Charging Services for Electric Vehicles” and Jabrayil Aliyev, Head of the Project Management Department of the Azerbaijan Renewable Energy Agency, titled “Development of Green Energy in Azerbaijan”.
Following the event, a question-and-answer session took place, covering an extensive range of questions.