Cari ilin 7-8 iyul tarixlərində Energetika Nazirliyi ilə “Masdar” və “bp” şirkətləri arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində “Greentech Summer Camp 2021” adlı təlim proqramı təşkil edilib.
Təlim proqramı Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin tabeliyindəki Qobustan Hibrid Elektrik Stansiyasında həm fiziki, həm də onlayn təşkil edilməklə hibrid formada keçirilib. Proqramın əsas mövzusunu bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə, günəş və külək enerjisi, dənizdə külək enerjisi, hidrogen enerjisi, elektroliz vasitəsi ilə “yaşıl hidrogen”in istehsalı, hidrogen yanacaq elementlərinin əsasları və “yaşıl enerji” texnologiyalarının tətbiqi təşkil edib. Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, “Masdar” və “bp” şirkətlərinin mütəxəssislərinin məruzələri təqdim edilib və müzakirələr aparılıb.
Təlimin ikinci günündə iştirakçılara sertifikatlar təqdim edilib. Təqdimetmə mərasimində Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev, “bp” şirkətinin vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli və Masdar şirkətinin baş meneceri Husain Al Meer də iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Z.Məmmədov təlim proqramının iştirakçılarını təbrik edib və qarşıdakı fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Bildirilib ki, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 2030-cu ilə qədər ölkəmizdə sosial-iqtisadi inkişaf kursunun, eləcə də təmiz ətraf mühitə nail olmağın mühüm prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib: “Azərbaycanın elektroenergetika sistemində bərpa olunan enerjinin qoyuluş gücü olaraq payını 30%-ə çatdırmaq hədəfi, özəl, o cümlədən xarici investisiyaların cəlbi ilə əlaqədar görülən tədbirlər, xüsusilə də azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji zonası” na çevrilməsi ilə bağlı planlar beynəlxalq şirkətlərlə enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün böyük imkanlar yaradır. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində təhsil müəssisələri və əlaqədar qurumlar üçün məlumatlandırma və təcrübə mübadiləsi tədbirlərinə də xüsusi önəm verilir ki, hazırkı iki günlük təlim proqramı bunun bariz nümunəsidir”.
“bp” şirkətinin Yaxın Şərq və Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli bildirib: “Biz çox məmnunuq ki, Azərbaycan hökuməti dünyanın az karbonlu enerjiyə olan ehtiyacını qarşılamaq üçün qlobal səyləri fəal dəstəkləyir və ölkədə davamlı bərpa olunan enerji sektorunun inkişafı istiqamətində geniş işlər aparır. Azərbaycanın uzunmüddətli və etibarlı tərəfdaşı kimi ölkənin bərpa olunan enerji sahəsində beynəlxalq bilikləri bölüşmək və təcrübə mübadiləsi aparmaq səylərini həmişə dəstəkləmişik. Düşünürük ki, bu fəaliyyətlər Azərbaycanla enerji sahəsində olan əməkdaşlığımızı genişləndirmək və ölkənin enerji keçidinə dəstək vermək üçün yeni imkanlar açır. Eyni zamanda, bu, bp-nin insanlar və planetimiz üçün enerji haqqında təsəvvürləri yenidən formalaşdırmağa yönəlmiş yeni məram, hədəf və strategiyasına da uyğundur. Hədəfimiz 2050-ci ilə qədər və ya daha tez “xalis sıfır” emissiyaya nail olmaq və dünyanın da bu hədəfə çatmasına yardım etməkdir, yeni strategiyamızın müəyyənləşdirdiyi işlər isə bizi bu hədəfə çatdıracaq.”
"Azərbaycan və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri iqtisadiyyatlarımızın neft və qaza əsaslandığı ümumi irsi bölüşsələr də, bu gün ölkələrimiz anlayırlar ki, şaxələndirilmiş enerji balansına investisiyalar yalnız düzgün etik seçim deyil, həm də ağıllı iqtisadi strategiyadır. İqlim dəyişikliyinin nəticələrinin yumşaldılması üçün lazım olan investisiyalar Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına və şaxələndirilməsinə, bilik və bacarıqların toplanmasına kömək edəcək, həmçinin bizim hamımıza təsir edən qlobal problemin həllinə əməli töhfə verəcəkdir. Masdar 2006-cı ildən etibarən iqlim dəyişikliyi probleminin həllində fəal rol oynayır və Azərbaycanın bərpa olunan energetika sahəsini inkişaf etdirməyə, enerji mənbələrini şaxələndirməyə və davamlı inkişafı stimullaşdırmağa kömək etmək üçün dünyanın 30-dan çox ölkəsində topladığımız təcrübədən istifadə etmək bizim üçün böyük şərəfdir” deyə Masdar şirkətinin aktivlərin idarə edilməsi və texniki xidmətlər üzrə baş meneceri Husain Al Meer bildirib.
Təlim proqramında ADA Universitetinin, Bakı Ali Neft Məktəbinin, Azərbaycan Texniki Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbələri, həmçinin Energetika Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti, “bp”, “Masdar” şirkəti və “Azərenerji” ASC-nin nümayəndələri iştirak ediblər.

The training program “Greentech Summer Camp 2021” was organized within the existing cooperation between the Ministry of Energy and Masdar and bp on 7-8 July 2021.
The training program was held both physically and online at the Gobustan Hybrid Power Plant under Azerbaijan Renewable Energy Agengy under the Ministry of Energy. The main theme of the program was the use of renewable energy sources, solar and wind energy, offshore wind energy, hydrogen energy, the production of “green hydrogen” by electrolysis, the basics of hydrogen fuel elements and the introduction of “green energy” technologies. Specialists of the Azerbaijan Renewable Energy Agency, Masdar and bp made reports and discussions were held on them.
On the second day of the training, the participants were awarded with certificates. Head of Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov, the Head of Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan Tabriz Ammayev, bp`s Vice-President Bakhtiyar Aslanbayli and General Manager of Masdar Husain Al Meer attended the ceremony.
Speaking at the event, Zaur Mammadov congratulated the participants of the training program and wished them success in their future activities. It was noted that the expansion of the use of renewable energy sources was identified by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev as one of the important priorities of the socio-economic development course in the country until 2030, as well as achieving a clean environment: “The goal of increasing the share of renewable energy in Azerbaijan's power engineering system to 30%, the measures taken in connection with the involvement of private and foreign investments, in particular the plans for the transformation of the liberated territories into a “green energy zone” provide great opportunities for the development of energy cooperation with international companies. Within this cooperation, special attention is paid to information and exchange of experience for educational and related institutions, which are obvious examples of the current two-days training program.”
Bakhtiyar Aslanbayli, bp’s vice president on communications and advocacy for the Middle East and Caspian regions, said: “We are pleased that the Government of Azerbaijan has actively joined the global efforts to meet the world’s need for the lower carbon energy and is working to develop a sustainable renewable energy sector in the country. As Azerbaijan’s long-term and reliable partner we remain ready to support the country’s efforts to bring international knowledge and help experience sharing in the use of renewable energy. We see this as another valuable opportunity for us to expand our energy cooperation and support Azerbaijan throughout its energy transition journey. This is also in line with our new aim, target and strategy aimed at reshape the understanding of energy for people and our planet. Our new ambition is to achieve net zero by 2050 or sooner, and help the world get there, as well as our new strategy that sets out how bp will deliver its ambition.”
“While Azerbaijan and the United Arab Emirates share the common heritage of having our economies built on oil and gas, today both our nations understand that investing in a diversified energy mix is not only the right ethical choice, but also sound economic strategy. The investments needed to mitigate climate change will help to grow and diversify Azerbaijan’s economy, build knowledge and skills, and contribute practical solutions to a global problem that affects us all. Masdar has taken an active role in addressing climate change since 2006 and we are honored to leverage the experience we have gained operating in more than 30 countries around the world to help Azerbaijan develop its own renewable energy industry, diversify its energy sources and drive sustainable development." Husain Al Meer, general manager of asset management and technical services of Masdar, said.
The students of ADA University, Baku Higher Oil School, Azerbaijan Technical University and Azerbaijan State Oil and Industry University, as well as representatives of the Ministry of Energy, Ministry of Ecology and Natural Resources, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, bp, Masdar, "Azerenergy" OJSC attended the training program.