Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) Hidrogen və yaşıl texnologiyalar şöbəsinin müdiri Rəna Hümbətova Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (JICA) tərəfindən 21 yanvar — 01 fevral tarixlərində Yokohama şəhərində yerləşən JICA təlim mərkəzində keçirilən “Hidrogen Enerjisi İstifadəsinin Təşviqi” adlı Biliklərin Birgə Yaradılması təlim proqramında iştirak edib.
Təlimdə Yaponiya hökümətinin 2050-ci ilə qədər karbon neytrallığına nail olunmasına dair öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi məqsədilə elektrik-istilik enerjinin istehsalında, eləcə də beynəlxalq və yerli dəniz limanlarında yük daşımalarını yerinə yetirən nəqliyyat vasitələrində hidrogendən istifadəyə dair texnologiyalarının inkişafı üçün görülən tədqiqatlar və həyata keçirilən pilot layihələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Rəna Hümbətova proqram müddəti ərzində çıxışlarında enerji keçidi texnologiyalarından istifadəyə dair təcrübə mübadiləsi çərçivəsində Azərbaycanın yaşıl enerji və iqlim dəyişmələri ilə əlaqədar öhdəliklərinin icrasına dair mövcud strateji sənədlər, müxtəlif hidrogen növlərinin istehsal imkanları barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, hidrogen texnologiyasının ölkə üzrə genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) texniki dəstəyi ilə “Azərbaycan üzrə Aşağı Karbonlu Hidrogen İqtisadiyyatı Bazar Araşdırması” adlı tədqiqat aparılıb.
Rəna Hümbətova proqramın bağlanış mərasimində tədbir iştirakçılarının adından çıxış edərək JICA və Yaponiya hökümətinə təşəkkür edib. Proqram çərçivəsində Yaponiyada həyata keçirilən tədqiqatlar və pilot layihələrlə tanışlıq məqsədilə Yeni Enerji və Sənaye Texnologiyalarının İnkişafı Təşkilatının (NEDO) Fukusima Hidrogen Araşdırmalar Mərkəzinə və CHIYODA korporasiyasının araşdırmalar mərkəzinə sahə səfərləri təşkil edilib.
Proqramda Azərbaycanla yanaşı Özbəkistan, Çili, Argentina, Braziliya, Misir, Uruqvay, Kolumbiya, Namibiya və Laos dövlət qurumlarının təmsilçiləri iştirak ediblər.

Head of the Hydrogen and Green Technologies Department of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) under the Ministry of Energy, Rena Humbatova participated in the Joint Knowledge Sharing "Promotion of Hydrogen Energy Use" training program from January 21 to February 1 at the "JICA training center" in Yokohama, which was organized by the Japan International Cooperation Agency (JICA).
In order to fulfill the obligations of the Japanese government to achieve carbon neutrality by 2050, the training included research and implemented pilot projects for the development of technologies for the use of hydrogen in the production of electricity and heat energy, as well as in vehicles carrying out cargo transportation in international and local seaports. detailed information was provided.
In her speeches during the program period, Rena Humbatova gave detailed information about the existing strategic documents on the implementation of Azerbaijan's obligations related to green energy and climate change, as well as the production possibilities of various types of hydrogen within the framework of the exchange of experience on the use of energy transition technologies.
It was noted that "Low Carbon Hydrogen Economy in Azerbaijan" was conducted with the technical support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) regarding the connection with the expansion of hydrogen technology across the country.
Rena Humbatova spoke on behalf of the event participants at the closing ceremony of the program and thanked JICA and the Japanese government. Within the framework of the program, field visits to the Fukushima Hydrogen Research Center of the New Energy and Industrial Technologies Development Organization (NEDO) and the research center of the CHIYODA corporation were organized in order to get acquainted with the research and pilot projects carried out in Japan.
In addition to Azerbaijan, representatives of the state institutions of Uzbekistan, Chile, Argentina, Brazil, Egypt, Uruguay, Colombia, Namibia, and Laos participated in the program.