Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) direktoru Cavid Abdullayev Malayziyanın Enerji Keçidi və Kommunal Xidmətlər Nazirliyi və Azərbaycanın Malayziyadakı səfirliyinin birgə təşəbbüsü ilə keçirilən “Azərbaycanın bərpa olunan enerji sektorunda imkanlar” mövzusunda onlayn sessiyada iştirak edib.
Görüşdə Malayziyanın Enerji Keçidi və Kommunal Xidmətlər Nazirliyinin baş katibinin müavini Məhəmməd Razif bin Abd Mubin və AREA-nın direktoru Cavid Abdullayev açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Bərpa olunan enerji sektorunun ölkəmizdə əsas prioritetlərdən olduğunu qeyd edən Cavid Abdullayev yaşıl enerji potensialından, mövcud və gələcək layihələrdən danışıb. Azərbaycanda 2030-cu ilə qədər 7 qiqavat gücündə bərpa olunan enerji layihələrinin reallaşdırılması, bu gücün 5 qiqavatının ixraca yönəldilməsinin planlaşdırıldığı vurğulanaraq yaşıl enerjinin ixrac imkanları və marşrutları barədə məlumat verilib. Ölkəmizdə yaradılan əlverişli investisiya mühitindən bəhs edən Cavid Abdullayev xarici şirkətlərlə əməkdaşlıqdan bəhs edib, bu xüsusda Malayziya şirkətləri gələcək layihələrdə iştiraka dəvət edilib.
Daha sonra ölkəmizin Malayziyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İrfan Davudov, AREA-nın şöbə müdirləri – Rəna Hümbətova və Fəqan Abdurəhmanov, BƏƏ-nin “Masdar” şirkətinin Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Murad Sadıxovun çıxışları dinlənilib. Ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr, investisiya imkanları və digər istiqamətlərdə geniş məlumatlar verilib. Görüşdə həmçinin Malayziyanın enerji və bərpa olunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən 40-dan çox şirkətin yüksək vəzifəli şəxsləri iştirak ediblər.

Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) under the Ministry of Energy, Javid Abdullayev, participated in the online session on "Opportunities in Azerbaijan renewable energy sector", which was jointly initiated by the Ministry of Energy Transition and Communal Services of Malaysia and the Embassy of Azerbaijan in Malaysia.
Muhammad Razif bin Abd Mubin, Deputy Secretary General of the Ministry of Energy Transition and Public Utilities of Malaysia, and Javid Abdullayev, Director of AREA, made an opening speech at the meeting.
Noting that the renewable energy sector is one of the main priorities in our country, Javid Abdullayev spoke about the potential of green energy, and current and future projects. Information on export opportunities and routes of green energy of Azerbaijan was given such as implementation of renewable energy projects with a capacity of 7 gigawatts in Azerbaijan by 2030, and exporting 5 gigawatts of this capacity.Regarding the favorable investment environment created in our country, Javid Abdullayev talked about cooperation with foreign companies, and in this regard, Malaysian companies were invited to participate in future projects.
Later, speeches were heard by Irfan Davudov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Malaysia, AREA department heads - Rena Humbatova and Fagan Abdurahmanov, Murad Sadikhov, Country Manager for Azerbaijan of the UAE "Masdar" company. Extensive information was given on the projects implemented in our country, investment opportunities, and other directions. The meeting was also attended by senior officials of more than 40 companies operating in the field of energy and renewable energy in Malaysia.