Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupun 4-cü iclası hibrid formatda keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan nazir işğaldan azad edilmiş ərazilərin yaşıl enerji zonası kimi inkişaf etdirilməsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin strateji istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb və müzakirə olunacaq məsələləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
İclasda İşçi Qrup qarşısında qoyulmuş vəzifələrə uyğun olaraq görülən işlərin gedişi müzakirə olunub. Ötən iclasda qəbul edilmiş qərarlara dair icra edilmiş tapşırıqlar barədə Katibliyin hesabatı dinlənilib, tamamlanan və icrası davam edən işlər barədə məlumat verilib.
Regionda bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialını və enerji səmərəliliyi həllərini təbliğ edəcək Yaşıl Enerji Zonası Nümayiş Pavilyonunun yaradılması və yaşıl texnologiyaların tətbiqi üzrə pilot layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyaların və enerji səmərəliliyinin tətbiqi üzrə monitorinqin İcra Qrafikinə uyğun olaraq davam etdirilməsi və mütəmadi olaraq İşçi Qrupun iclaslarında məruzə edilməsi qərara alınıb.
İşçi Qrupuna daxil olan dövlət qurumlarının, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliklərinin, digər dövlət müəssisəsi və Yaponiyanın “TEPSCO” şirkətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş iclas qərar layihəsinin qəbulu ilə yekunlaşıb.

Opening the event, the Minister emphasized that the development of the liberated territories as a green energy zone is one of the strategic directions of the restoration and reconstruction work carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and brought to the attention of the meeting participants the issues to be discussed.
At the meeting, the progress of the work carried out in accordance with the tasks set before the Working Group was discussed. At the last meeting, the Secretariat's report on the executed instructions on the decisions made was heard, and information on the completed and ongoing work was given.
The sides exchanged views on the establishment of the Green Energy Zone demonstration Pavilion, which will promote the renewable energy sources potential and energy efficiency solutions in the region, and the implementation of pilot projects on the application of green technologies.
It was decided to continue monitoring on the application of environmentally friendly technologies and energy efficiency in accordance with the implementation schedule and regularly report at the meetings of the Working Group.
The meeting, which was held with the participation of the representatives from the state bodies of the Working Group, Special Representative Offices of the President of the Republic of Azerbaijan, other state enterprises and the Japanese company-TEPSCO, ended with the adoption of the draft decision.