5-6 iyun tarixlərində Energetika Nazirliyi, nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi (AREA), Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti və məsləhətçi şirkətlərin nümayəndələri arasında yaşıl enerji sahəsində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr müzakirə edilib.
Görüşdə “Masdar” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində nəzərdə tutulan 10 QVt-dək yaşıl enerji layihələrinin inkişafı ilə bağlı məsləhətçi şirkətlər tərəfindən aparılan araşdırmalar təqdim olunub, təkliflər qiymətləndirilib. Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropaya yaşıl hidrogen ixracı imkanları, yaşıl hidrogenin inkişafı istiqamətləri, müxtəlif senarilərdə elektrik enerjisi istehsalı, istehlakı, gələcəkdə Azərbaycanın elektrik enerjisi tələbatında hidrogen enerjisinin istifadə imkanları barədə aparılmış araşdırmaların gedişatı barədə danışılıb, qarşılıqlı müzakirələr aparılıb.
Məsləhətçi şirkətlərin nümayəndələri təqdimatla çıxışlarında Xəzər dənizinin Azərbaycandakı sektorunda külək enerjisi potensialından istifadə edilməklə yaşıl hidrogen istehsalı, dənizdə külək enerjisinin inkişafı və digər məsələlər barədə geniş məlumatlar verib.
İki gün ərzində davam edən müzakirələrdə Energetika Nazirliyi, AREA, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

The projects to be implemented in the field of green energy were discussed between the representatives of the Ministry of Energy, Azerbaijan Renewable Energy Agency, SOCAR, the United Arab Emirates "Masdar" company, and consulting companies in 5-6 June, 2023.
At the meeting, studies conducted by consulting companies regarding the development of up to 10 GW of green energy projects planned in the framework of cooperation with the "Masdar" company were presented and proposals were evaluated. The possibilities of exporting green hydrogen to Europe through the Southern Gas Corridor, the directions of green hydrogen development, the production and consumption of electricity in different scenarios, the progress of the research conducted on the possibilities of using hydrogen energy in Azerbaijan's electricity demand in the future were mutual discussed.
In their presentations, the representatives of the consulting companies provided extensive information about the production of green hydrogen using the potential of wind energy in the sector of the Caspian Sea in Azerbaijan, the development of offshore wind energy, and other issues.