Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə Almaniya Federativ Respublikasının enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji üzrə dövlət orqanı olan Almaniya Enerji Agentliyi arasında onlayn görüş keçirilib. Tədbir bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi və bu istiqamətdə prioritet sahələrin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə təşkil edilib.
Tədbirdə Energetika Nazirliyinin və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin əməkdaşları, qarşı tərəfdən isə Almaniya Enerji Agentliyinin rəhbər işçiləri və ekspertləri iştirak edib.
Görüşdə çıxış edən Energetika Nazirliyinin Aparatının rəhbəri Zaur Məmmədov Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarının azad olunması və ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələnən tarixi qələbəmiz haqqında məlumat verib, bununla həm enerji təhlükəsizliyinin, həm də regional təhlükəsizliyin daha da güclənəcəyini qeyd edib.
Daha sonra, tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsində görülən işlər və həyata keçirilən cari layihələr barədə məlumat verilib. Müvafiq sahənin inkişafı istiqamətində birgə həyata keçirilə biləcək konkret tədbirlər, külək və günəş enerjisi ilə yanaşı, bioenerji və geotermal enerji, aktiv istehlakçıların dəstəklənməsi mexanizmlərinin tətbiqi, kiçik miqyaslı bərpa olunan enerji sistemlərinin inkişafı, enerjinin saxlanması (depolanması) kimi sahələrdə strategiyaların və yol xəritələrinin hazırlanması üzrə əməkdaşlıq, habelə müəyyən ediləcək tədbirlərin həyata keçirilməsi prosesində üçüncü tərəflər və tabe qurumların iştirak imkanları müzakirə edilib.

An online meeting was held between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the German Energy Agency, the state body for energy efficiency and renewable energy of the Federal Republic of Germany. The event was organized to discuss opportunities for cooperation in the field of renewable energy and identify priority areas in this direction.
The employees of the Ministry of Energy and Azerbaijan Renewable Energy Agency, and managers and experts of the German Energy Agency.
Speaking at the meeting, Head of Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov informed about our historic victory resulting in the liberation of the occupied territories of Azerbaijan and restoration of the territorial integrity of the country, and noted that both energy security and regional security will be further strengthened.
Then, according to the agenda of the event, information was given about the work done in the field of renewable energy and in Azerbaijan and the current projects implemented Concrete measures to be implemented jointly in the direction of the development of the relevant area, wind and solar energy, bioenergy, geothermal energy, the application of active consumer support mechanisms, the development of small-scale renewable energy systems, energy conservation (storage) strategies and cooperation on the preparation of road maps as well as the participation of third parties and subordinate bodies in the process of implementing the measures to be identified were discussed.