Dövlət qulluqçularının peşə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə Energetika Nazirliyi və Dövlət İmtahan Mərkəzi arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində silsilə təlimlərin keçirilməsi davam edir.
Növbəti təlimlər 24 və 26 may tarixlərində Energetika Nazirliyində “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları” və “İnsan resurslarının idarə edilməsinə ümumi baxış” mövzularında təşkil edilib.
“Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları”na dair təlimdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin Hüquqi təminat, insan resursları və dövlət qulluğu departamentinin sektor müdiri Elnur Abbasov tərəfindən dövlət qulluğunda korrupsiyaya qarşı mübarizə və etik davranış qaydalarının praktiki tətbiqi məsələlərinə dair təqdimat nümayiş etdirilib. “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Qanundan irəli gələn müddəalar, etik davranış qaydalarının əsas prinsipləri və məqsədləri, loyallıq, ictimai etimad, peşəkarlıq və fərdi məsuliyyətin artırılması, qərəzsizlik, qaydalara əməl olunmasına nəzarət, etikanın dövlət qulluğunda əhəmiyyəti və digər mövzulara dair məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
“İnsan resurslarının idarə edilməsinə ümumi baxış” mövzusunda keçirilən digər təlimdə isə Dövlət İmtahan Mərkəzinin Təlim məsələləri üzrə sektorunun əməkdaşı Miranə Rüstəmli tərəfindən idarəetmənin əsas məqsədləri, idarəetmə strategiyası, kadr siyasəti, kadrlarla işin təşkili, onların seçilməsi və yerləşdirilməsi, kadrların yeni işə uyğunlaşması, işçilərin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi və təşkili, işçinin səriştə və potensialının dəyərləndirilməsi, əməyin düzgün təşkil edilməsi, motivasiya tədbirləri, kadrların qiymətləndirilməsi və digər mövzularla bağlı ətraflı məlumat verilib.
Təlimlərdə ümumilikdə Energetika Nazirliyi, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin 75 əməkdaşı iştirak edib.

In order to improve the professional skills of civil servants, a series of trainings continues within the existing cooperation between the Ministry of Energy and the State Examination Center.
The next trainings under the title of Rules of Ethics Conduct of Civil Servants and Overview of Human Resources Management were organized at the Ministry of Energy on 24 and 26 May.
At the training on Rules of Ethics Conduct of Civil Servants, the Head of the Section of the Department of Legal Support, Human Resources and Civil Service of the State Examination Center Elnur Abbasov made a presentation on the issues of combating corruption and practical application of ethics conducts in the civil service. The provisions arising from the law on Rules of Ethics Conduct of Civil Servants, basic principles and objectives of the rules of Ethics Conduct, loyalty, public trust, increasing professionalism and personal responsibility, impartiality, control over compliance with the rules, the importance of ethics in the Civil Service and other topics were brought to the attention.
In the other training held on "Overview of Human Resources Management", Mirana Rustamli, an employee of the Training Section of the State Examination Center, provided detailed information on the main goals of management, management strategy, HR policy, organization of employees` policy, their selection and placement, adaptation of personnel to a new job, coordination and organization of employees' activities, evaluation of the employee's competence and potential, proper organization of work, motivational measures, personnel evaluation and other topics.