AREA-nın təşkilatçılığı ilə yaşıl hidrogen və enerji saxlanc sistemləri mövzusunda seminarlar keçirilib
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) təşkilatçılığı ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən yaşıl hidrogen istehsalı və enerji saxlanc sistemləri mövzusunda seminarlar keçirilib.
AREA-nın Hidrogen və yaşıl texnologiyalar şöbəsinin müdiri Rəna Hümbətova iştirakçıları salamlayaraq ölkəmizdə yaşıl hidrogen və enerji saxlanc sistemlərinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Qeyd edilib ki, “2022‒2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın tədbirlər planında hidrogenin istehsalı və ondan istifadə sahəsində potensialın öyrənilməsi və bu sahədə pilot layihələrə dair təkliflərin formalaşdırılması nəzərdə tutulub. Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) dəstəyi ilə “Aşağı karbonlu hidrogen iqtisadiyyatı bazar araşdırması”na dair ölkə hesabatı hazırlanıb. Ölkəmizdə enerji saxlanc sistemlərinin tətbiqinin araşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib.
Sonra “ACWA Power” şirkətinin nümayəndələri təqdimatla çıxış ediblər. Şirkətin Hidrogen üzrə biznesin inkişafı departamentinin direktoru Hammad Masood yaşıl hidrogen üzrə şirkət tərəfindən hazırlanan və planlaşdırılan biznes layihələr, 2050-ci ilə qədər proqnozlaşdırılan hidrogenin tələbatı və digər məsələlər barədə məlumat verib. Biznes layihələrin davamlılığının təmin edilməsinə dair müasir texnologiyaların tətbiqi, Azərbaycan üçün yaşıl hidrogenin ixracı və ölkə daxilində istifadə edilməsi imkanları barədə fikirlər səsləndirilib. Enerji saxlanc sistemləri üzrə biznesin inkişafı departamentinin icraçı direktoru Amita Beriya təqdimatla çıxış edərək bu ilin fevral ayında "ACWA Power" şirkəti ilə imzalanmış enerji saxlanc sistemlərin inkişafına dair Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini vurğulayıb, sistemlərin növləri və inkişafı barədə danışıb.
Seminar qarşılıqlı müzakirələrlə davam edib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Seminarda Energetika Nazirliyi, AREA, nazirlik tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (AERA), Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin əməkdaşları iştirak ediblər.

Seminars on green hydrogen and energy storage systems was organized by Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) under the Ministry of Energy, with representatives of the "ACWA Power" company of the Kingdom of Saudi Arabia.
Head of AREA's Hydrogen and green technologies department, Rena Humbatova welcomed the participants and informed about the measures implemented in the direction of the development of green hydrogen and energy storage systems in our country.
It was noted that the action plan of the "Strategy of socio-economic development in 2022‒2026" envisages the study of the potential in the field of hydrogen production and its usage and identification for pilot projects in this field. With the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), a country report on "Low-carbon hydrogen economy market study" has been prepared.
The representatives of "ACWA Power" made a presentation on the energy storage systems. The director of the company's Hydrogen business development department, Hammad Masood, informed about the green hydrogen business projects, the forecasted hydrogen demand until 2050 and other issues. Discussion were carried out about the application of modern technologies to ensure of business projects sustainability, the potential of exporting green hydrogen from Azerbaijan and using it domestic application. Amita Beria, executive director of the business development department for energy storage systems, made a presentation and emphasized the importance of the Memorandum of Understanding on the development of energy storage systems signed with the "ACWA Power" company in February of 2023, and Q&A session.
The seminar continued with mutual discussions.
Representatives of the Ministry of Energy, AREA, Azerbaijan Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy (AERA), Ministry of Ecology and Natural Resources, "Azerenergy" OJSC and "Azerishiq" OJSC participated in the seminar.