Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) direktoru Cavid Abdullayev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldla görüşüb.
AREA-nın direktoru Cavid Abdullayev yeni təyin olunan səfirə fəaliyyətində uğurlar diləyərək enerji sahəsində birgə icra edilən layihələrin Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Görüş zamanı işğaldan azad olunmuş ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi, Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramından irəli gələn tədbirlərdən bəhs edilib.
Görüşdə iki ölkə arasında bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı istiqamətində mövcud əməkdaşlıq və gələcək perspektivlər müzakirə edilib, bp ilə həyata keçirilən “Şəfəq” layihəsinin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib.

Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) Javid Abdullayev met with Fergus Auld, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan.
Director of AREA, Javid Abdullayev, wished the newly appointed ambassador success in his work and expressed his confidence that joint projects in the field of energy will contribute to the development of cooperative relations between Azerbaijan and Great Britain. During the meeting, the transformation of territories freed from occupation into "green energy" zones, measures resulting from the 1st State Program on the Great Return were discussed.
The existing cooperation and future prospects for the development of the renewable energy sector between the two countries were discussed, and the implementation status of the "Shafaq (Sunrise)" project implemented with bp was reviewed at the meeting