Energetika Nazirliyi ilə Dövlət İmtahan Mərkəzi arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində “Dövlət qulluğuna dair qanunvericiliyin tətbiqi” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə dövlət qulluqçularının peşəkar inkişafında, peşə bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsində müvafiq qanunvericilik bazasının öyrənilməsi və tətbiqinin vacibliyi qeyd edilib, bu məqsədlə mütəmadi təşkil edilən təlimlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin Hüquqi təminat və dövlət qulluğu məsələləri şöbəsinin müdir müavini Lalə Qədirova çıxış edərək dövlət qulluğu haqqında mövcud qanunun məqsədi və tətbiqi ilə bağlı danışıb, dövlət orqanı anlayışı və təsnifatı, dövlət qulluğu və qulluqçusu anlayışları, dövlət qulluğunun əsas vəzifələri və prinsipləri, vəzifə təsnifatı və ixtisas tələbləri, qulluqçuların hüquq və vəzifələri, onların hüquq bərabərliyi, ixtisas dərəcələrinin verilməsi qaydaları və digər mövzular barədə məlumat verib.
Sonra dövlət qulluğuna qəbul qaydaları, dövlət qulluğu ilə əlaqədar məhdudiyyətlər və iştirakçıları maraqlandıran digər suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Təlimdə Energetika Nazirliyinin və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin 31 əməkdaşı iştirak edib.

Within the existing cooperation between the Ministry of Energy and the State Examination Center, a training on "Application of legislation on civil service" was conducted.
The training importance of studying and applying the relevant legislative framework in the professional development of civil servants, improving their professional knowledge and skills were highlighted at the training, and the necessity of the trainings organized regularly for this purpose was emphasized.
Lala Gadirova, Deputy Head of the Department of Legal Support and Civil Service Issues of the State Examination Center spoke about the purpose and application of the current law on civil service, the concept and classification of public bodies, the concepts of civil service and servants, duties and principles of civil service, job classification and qualification requirements, rights and duties of civil servants, their legal equality, the rules for qualification degrees and other topics.
Then training participants exchanged views on the rules of admission to the civil service, restrictions related to the civil service and other questions of interest to the participants.