Energetika Nazirliyi və Açıq Hökumətin Təşviqinə dair Hökumət-Vətəndaş Cəmiyyəti Dialoqu Platformasının birgə təşkilatçılığı ilə “Korrupsiyaya qarşı mübarizə, antikorrupsiya davranış modelinin formalaşdırılması” mövzusunda onlayn təlim keçirilib.
Təlimdə dövlət qurumlarının fəaliyyətində şəffaflığın daha da artırılması, korrupsiyaya şərait yaradan halların qarşısının alınması və mübarizə tədbirlərinin davamlılığının təmin edilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edilib. “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022─2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” haqqında məlumat verilib. Antikorrupsiya davranış modelinin yaradılması və antikorrupsiya mədəniyyətinin formalaşdırılması üzrə işçilərin nəzəri biliklərinin artırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Sonra “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun prezidenti, Açıq Hökumət Platformasının koordinatoru Əliməmməd Nuriyev “Korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalar və bu hüquqpozmalara görə məsuliyyət” haqqında təqdimatla çıxış edib. Korrupsiya anlayışı, bu sahədə qanunvericilik, hüquqpozmaların növləri və subyektləri, korrupsiyaya şərait yaradan hallar, müvafiq halların qarşısının alınması, vəzifəli şəxs anlayışı və digər mövzulara dair ətraflı məlumat verilib. Korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalara görə məsuliyyət, bu hüquqpozmalar barədə məlumat verən şəxslər və onların müdafiəsi üzrə aparılan tədbirlər barədə danışılıb. Dövlət qulluqçularının və digər vəzifəli şəxslərin fəaliyyətində maraqların toqquşmasının qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması, yaxın qohumların birgə işləməsinə yol verilməməsi və digər hallara dair məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Energetika Nazirliyi, nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləməsi Agentliyi və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirin sonunda mövzuya dair nümunələr ətrafında interaktiv fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

The Ministry of Energy and the Government and Civil Society Dialogue Platform on Promoting Open Government jointly organized an online training on Fight Against Corruption, the formation of an anti-corruption behavior model.
The importance of further increasing transparency in the activities of government agencies, preventing cases of corruption and ensuring the continuity of measures to combat it was discussed at the training. Information was given on the “2022-2026 National Action Plan to Strengthen the Fight Against Corruption.” The importance of increasing the theoretical knowledge of employees on the creation of an anti-corruption behavior model and the formation of an anti-corruption culture was emphasized.
Then, President of the “Constitution” Research Fund, Coordinator of the Open Government Platform Alimammad Nuriyev made a presentation on Corruption related offenses and responsibility for these offenses". Detailed information on the concept of corruption, legislation in this area, types and subjects of offenses, circumstances conducive to corruption, prevention of relevant cases, the concept of an official and other topics was provided. Responsibility for corruption related offenses, ones providing information about these offenses and measures taken to protect them were discussed. Information on the prevention and elimination of consequences of conflicts of interest in the activities of civil servants and other officials, non-possibility of joint work of close relatives and other cases was brought to the attention.
At the end of the event, in which the employees of the Ministry of Energy, AERA and AREA under the Ministry attended, interactive exchange of views was held on the subject and questions were answered.