Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) direktor müavini Kamran Hüseynov Almaniyanın paytaxtı Berlin şəhərində hibrid formatda keçirilən 3-cü Xəzər Avropa Forumunda iştirak edib.
Kamran Hüseynov “Avropada yeni regional təhlükəsizlik” adlı sessiyada “Azərbaycanda bərpa olunan enerji və hidrogen enerjisinin inkişafı” mövzusunda onlayn formatda çıxış edib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədinə əsasən cari onillikdə qlobal iqlim dəyişikliklərinin miqyası nəzərə alınaraq “yaşıl enerji” mənbələrindən istifadə təşviq edilir. Direktor müavini, həmçinin Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialından, beynəlxalq şirkətlərlə imzalanmış müqavilələrdən, həyata keçiriləcək pilot layihələrdən və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “Yaşıl Enerji Zonası” yaradılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. Xəzər dənizinin Azərbaycan akvatoriyasında külək enerjisi potensialı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində dənizdə külək enerjisindən istifadənin inkişafı üzrə hazırlanmış Yol Xəritəsi barədə məlumat verilib. Həmçinin, hidrogen istehsalı və ixracı potensialı, bu istiqamətdə yaradılmış İşçi Qrupun fəaliyyəti diqqətə çatıdırılıb.
Tədbirdə Xəzər hövzəsi və Mərkəzi Asiya ölkələrinin, həmçinin Almaniyanın hökumət nümayəndələrinin, beynəlxalq təşkilatların və şirkətlərin yüksək səviyyəli rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.

Deputy director of the AREA participated in the 3rd Caspian Europe Forum
Kamran Huseynov, Deputy director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA), participated in the 3rd Caspian Europe Forum held in the hybrid format in Berlin, Germany.
Kamran Huseynov joined the event in online format, he informed on "Renewable Energy and Hydrogen Development in Azerbaijan" at the session related to "New regional security in Europe".
He noted that according to the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated February 2, 2021, the use of "green energy" sources, taking into account the scale of global climate changes in the current decade is encouraged.
The deputy director also talked about the renewable energy potential of Azerbaijan, the agreements signed with the international companies, the pilot projects to be implemented and the work done in the direction of establishment of a "Green Energy Zone" in the liberated territories. Information was provided on the potential of wind energy of Azerbaijani in the Caspian Sea, the Offshore Wind Road Map developed with the International Finance Corporation (IFC) for the development of offshore wind energy.
The representatives of states from the Caspian and Central Asian regions, as well as senior executives of Germany, international organizations and companies participated in the event.