Azərbaycan-Türkiyə 1-ci Enerji Forumu çərçivəsində yaradılmış “Bərpa olunan enerjidən istifadə və enerji səmərəliliyi” İşçi Qrupun təşkilatçılığı ilə onlayn seminar keçirilib.
“Bərpa olunan enerji üzrə dəstək mexanizmləri” mövzusunda keçirilən onlayn seminarda İşçi Qrupun həmsədrləri - Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin şöbə müdiri Mustafa Çalışkan, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin şöbə müdirinin müavini Cəbrayıl Əliyev və hər iki ölkənin aidiyyəti qurumlarından olan mütəxəssislər iştirak ediblər.
Görüşdə bərpa olunan enerji dəstək mexanizmi üzrə qanunvericilik, dəstək mexanizminin üsulları, bərpa olunan enerji mənbəyinə dair sertifikat sistemi və digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan-Türkiyə 1-ci Enerji Forumu 21-22 dekabr 2021-ci il tarixlərində Bakıda keçirilib.

The online seminar was organized by the Working Group "Use of renewable energy sources and energy efficiency", established within the framework of the 1st Azerbaijan-Türkiye Energy Forum.
Online seminar on the topic "Renewable Energy Support Mechanisms" was held with the participation of Working Group co-chairs - Ministry of Energy and Natural Resources Department Head of Türkiye Mustafa Chalyshkan, Azerbaijan Renewable Energy Agency Department Deputy Head under the Ministry of Energy Jabrayil Aliyev and experts from relevant institutions of both countries.
As a result of the seminar, an exchange of views was provided on renewable energy support mechanism legislation, support mechanism methods, the renewable energy certification system and other issues, as well as areas for further cooperation were discussed.