Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power" şirkəti tərəfindən reallaşdırılacaq 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyası üzrə layihənin Ətraf Mühitə Təsirlərinin Qiymətləndirilməsi sənədinə dair müzakirələrin növbəti mərhələsi başlayıb. Müzakirələr Xızı və Abşeron rayonlarında hər birində iki gün olmaqla ümumilikdə dörd gün davam edəcək.
Müzakirələrin ilk günündə "ACWA Power" və şirkətin yerli tərəfdaşı "Ecoenergy" MMC -nin, həmçinin ətraf mühit və idarəetmə üzrə beynəlxalq məsləhətçi “5 Capitals” şirkətinin əməkdaşları tərəfindən layihə haqqında ətraflı məlumat verilib, Ətraf Mühitə Təsirlərin Qiymətləndirilməsi sənədinin icmalı təqdim olunub və müzakirə iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.
Xatırladaq ki, 2020-ci ilin yanvar ayında Energetika Nazirliyi ilə “ACWA Power” şirkəti arasında layihə üzrə “İcra müqaviləsi”, həmin ilin dekabr ayında isə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb.

The next round of discussions on the Environmental Impact Assessment Document of the project on the Khizi-Absheron Wind Power Plant with a capacity of 240 MW, which will be implemented by ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia, has begun. The discussions will last four days, with two days each in Khizi and Absheron districts.
On the first day of the discussions, employees of ACWA Power and local partner of the company Ecoenergy LLC, as well as 5 Capitals Environmental and Management Consulting provided detailed information about the project, a review of Environmental Impact Assessment document was presented and the participants` questions were answered.
It should be noted that in January 2020, the Ministry of Energy and ACWA Power signed an Implementation Agreement on the project, and in December of the same year Investment Agreement, Power Purchase and Sale Agreement and Transmission Network Connection Agreement.