Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməzin həmsədrliyi ilə Azərbaycan-Türkiyə 1-ci Enerji Forumu keçirilib. İki gün davam edən Forum Azərbaycan ilə Türkiyə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində, strateji enerji əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə təşkil edilib.
Forumdan öncə həmsədrlər arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Görüşdə iki ölkə arasında möhkəmlənən sıx münasibətlərdən danışılıb, energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı perspektivlərindən bəhs edilib.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan-Türkiyə 1-ci Enerji Forumunu zirvədə olan Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin enerji sahəsində də müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlməsini dəstəkləyən platforma kimi qiymətləndirib. Təhlükəsizliyi, inkişafı və tərəqqini təmin edən Azərbaycan-Türkiyə birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderliyi ilə regionda yeni geosiyasi reallıqların və inkişaf proseslərinin aparıcı faktoru olduğu bildirilib.
İki ölkə arasında enerji əməkdaşlığına diqqət çəkən nazir deyib: “Qardaş Türkiyəyə 2018-ci ilin iyul ayından bu ilin dekabr ayınadək TANAP-la 13,6 milyard kubmetr təbii qaz nəql olunub. Bu ilin 11 ayı ərzində Türkiyəyə nəql olunmuş 7,7 milyard kubmetr təbii qazın 5,1 milyard kubmetri TANAP-ın payına düşüb. Ümumiyyətlə, Türkiyənin qaz bazarına 2007-ci ildən indiyə kimi “Şahdəniz” yatağından 85 milyard kubmetrdən çox təbii qaz ötürülüb”. Çıxış zamanı “STAR” Neft Emalı Zavodu, Petkim kimi layihələrin timsalında ölkəmizin Türkiyədəki investisiya fəaliyyəti də vurğulanıb: “Azərbaycanın Türkiyədəki sərmayəsi 19 milyard dollardan çoxdur. Prezident cənab İlham Əliyevin ifadə etdiyi kimi ancaq qardaş ölkəyə bu qədər vəsait, bu qədər yatırım qoyula bilər”.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz öz çıxış nitqində xalqlarımızın eyni soykökünə və qarşılıqlı bağlara malik olmasından qaynaqlanan Azərbaycan-Türkiyə əbədi qardaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdiyini bildirib. Ölkəmizin Vətən müharibəsindəki qələbəsinə diqqət çəkən nazir deyib: "İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tətbiq edilməsi planlaşdırılan “Yaşıl enerji konsepsiyası” çərçivəsində bundan sonra da həm dövlət, həm də özəl sektorumuzla Azərbaycanın yanında olacağıq. Bu yolla həm regionda davamlı sülhün bərqərar olması, həm də işğaldan azad edilmiş rayonların yenidən qurulması üçün Azərbaycanla koordinasiyalı fəaliyyət göstərməyə davam edəcəyik. İnanıram ki, karbohidrogen sənayesi sahəsində birgə həyata keçirdiyimiz çoxsaylı uğurlu əməkdaşlıq təcrübələrinin bərpa olunan enerji sahəsinə transferi əlaqələrimizə yeni təkan verəcək".
Forumda, həmçinin Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini Rövşən Nəcəf, Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev, “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev, TPAO-nun baş direktoru Melih Han Bilgin, Türkiyə Elektrik Ötürmə Şirkəti-nin baş direktoru Orhan Kaldırım və Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Şurasının (DEİK) Enerji Şurası rəhbəri Haluk Kalyoncunun çıxışları dinlənilib. Müvafiq sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində görülən işlər, nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verilib və işçi qruplarının Forumdan əvvəl keçirilmiş ilk görüşlərinin nəticələri barədə müzakirələr aparılıb.
Tədbirin sonunda Azərbaycan və Türkiyə arasında 6 sənəd imzalanıb. “Azərbaycan-Türkiyə 1-ci Enerji Forumunun Protokolu”nu, həmçinin “Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında təbii qazın tədarükünə dair Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz imzalayıblar.
Bununla yanaşı, Forum çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında mədənçilik sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”, “Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Türkiyə Respublikası Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mədən Tədqiqi və Axtarış Baş İdarəsi və MTA Beynəlxalq Mədənçilik Şirkəti arasında əməkdaşlığın həyata keçirilməsi sahəsində Anlaşma Memorandumu”, “Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidməti ilə Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mədən Tədqiqi və Axtarış Baş İdarəsi arasında yer elmləri sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”, həmçinin “Azerenerji” ASC və “Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi” (TEİAŞ) arasında əməkdaşlıq Protokol”u imzalanıb.

The 1st Azerbaijan-Turkey Energy Forum was co-chaired by Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov and Turkish Energy and Natural Resources Minister Fatih Donmez. The two-day forum was organized within the framework of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Azerbaijan and Turkey to further strengthen strategic energy cooperation.
The forum was preceded by a bilateral meeting between the co-chairs. The meeting focused on the strengthening relations between the two countries and the prospects for developing cooperation in the energy sector.
In his opening speech at the forum, Energy Minister Parviz Shahbazov praised the 1st Azerbaijan-Turkey Energy Forum as a platform to support the rise of Azerbaijan-Turkey relations to the level of alliance also in the field of energy. It was noted that the Azerbaijani-Turkish union, which ensures security, development and progress, is a leading factor in new geopolitical realities and development processes in the region under the leadership of President Ilham Aliyev and President Recep Tayyip Erdogan.
Drawing attention to energy cooperation between the two countries, the minister said: "From July 2018 to December this year, 13.6 billion cubic meters of natural gas was transported to brother Turkey through TANAP. TANAP accounted for 5.1 billion cubic meters of 7.7 billion cubic meters of natural gas transported to Turkey in the first 11 months of this year.
In total, more than 85 billion cubic meters of natural gas from the Shah Deniz field have been supplied to the Turkish gas market since 2007. During the speech, the investment activity of our country in Turkey was highlighted on the example of projects such as STAR Oil Refinery and Petkim: "Azerbaijan's investment in Turkey is more than $19 billion. As President Ilham Aliyev said, this scope of funding and investment can be made only in the brother country.
In his speech, Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Donmez said that the eternal fraternal relations between Azerbaijan and Turkey are developing due to the fact that our peoples have the same ancestry and mutual ties. Highlighting the victory of our country in the Patriotic War, the Minister said: "As part of the 'Green Energy Concept' planned to be implemented in the liberated territories, we will continue to stand by Azerbaijan with both our public and private sectors. In this way, we will continue to work in coordination with Azerbaijan, both to establish lasting peace in the region and to rebuild the liberated areas. I believe that the transfer of many successful experiences of our joint cooperation in the hydrocarbon industry to the renewable energy sector will give a new stimulus to our relations."
Deputy Minister of Economy Rovshan Najaf, President of the SOCAR Rovnag Abdullayev, President of “Azerenergy” OJSC Baba Rzayev, Head of the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy Tabriz Ammayev, TPAO Director General Melih Han Bilgin, Director General of the Turkish Electricity Transmission Company Orhan Kaldirim and Chairman of the Energy Council of the Turkish Foreign Economic Relations Council (DEIK) Haluk Kalyoncu also made speeches at the forum. Information was provided on the work done to develop cooperation in relevant fields, the planned measures, and the results of the first meetings of the working groups held before the Forum were discussed.
At the end of the event, 6 documents were signed between Azerbaijan and Turkey. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey Fatih Donmez signed the Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey on natural gas supply and the Protocol of the 1st Azerbaijan-Turkey Energy Forum.
In addition, at the forum, agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey on cooperation in the field of mining, Memorandum of Understanding on the implementation of cooperation between the State Agency for the Use of Mineral Resources of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, AzerGold Closed Joint-Stock Company and General Directorate of Mineral Research and Exploration of the Ministry of Energy and Natural Resources, MTA International Company, Memorandum of Understanding on cooperation on ground science between the National Geological Survey Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and the General Directorate of Mineral Research and Exploration of the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey, and the Memorandum of Understanding were signed between Azerenergy OJSC and Turkish Electric Transmission Joint Stock Company (TEIAS).
After the signing ceremony, a briefing was held for media representatives.
It should be noted that the 1st Energy Forum aims to expand existing energy cooperation between Azerbaijan and Turkey, assess new opportunities for cooperation and implement them through specific projects.