Energetika naziri Pərviz Şahbazov Braziliyada G20-nin enerji keçidi üzrə nazirlər iclasında Azərbaycan və Braziliyanın növbəti “Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr” dövrü üçün sıx əməkdaşlıq etdiyini, G20 çərçivəsində keçirilən tədbirlərin, habelə G20 Liderlər Sammitinin ambisiyaların artırılması və COP29-un nəticələrinin həyata keçirilməsində mühüm rolunu qeyd edib.
COP29 Sədrliyinin iqlim dəyişmələri ilə bağlı inkişaf etməkdə olan ölkələrin artan maliyyə ehtiyaclarını ödəmək məqsədilə yeni kollektiv kəmiyyət hədəfinin razılaşdırılması və effektiv karbon bazarları vasitəsilə iqlimlə bağlı fəaliyyətin gücləndirilməsi kimi prioritetlərindən bəhs edib. Bildirilib ki, “Yaşıl Enerji üzrə Zona və Dəhlizlər”, “Qlobal Enerji Saxlancları və Şəbəkələri”, “Hidrogen Bəyannaməsi” təşəbbüsləri dünyada enerji keçidini sürətləndirəcək: “Enerji keçidi fərdi və kollektiv səylər tələb edən proses və öhdəlikdir. Azərbaycan inklüzivliyə tam sadiqdir və COP29-un uğurlu enerji nəticələrini təmin etmək üçün bütün maraqlı tərəflərlə işləməyə hazırdır” - deyə nazir əlavə edib.

Energy Minister Parviz Shahbazov noted at the G20 Ministerial Meeting on energy transition in Brazil that Azerbaijan and Brazil cooperate closely for the next period of Contributions determined at the National Level, and the important role of the G20 events, as well as the G20 Leaders Summit, in increasing ambitions and implementing the results of COP29.
He spoke about the priorities of the COP29 Presidency, such as agreeing on a new collective quantitative goal to meet the growing financial needs of developing countries on climate change and strengthening climate-related activities through effective carbon markets. It was noted that the Green Energy Zones and Corridors, Global Energy Storage and Grids, Hydrogen Declaration initiatives will accelerate the global energy transition: “The energy transition is a process and a commitment that requires individual and collective efforts. Azerbaijan is fully committed to inclusion and ready to work with all stakeholders to ensure the successful energy outcomes of COP29” the Minister added.