Energetika naziri Pərviz Şahbazov Braziliyada G20 tədbirləri çərçivəsində Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) icraçı direktoru Fatih Birol və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Françesko La Kamera ilə görüşlər keçirib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) icraçı direktoru Fatih Birolla görüşdə enerji bazarlarında vəziyyət və perspektivlər, həmçinin COP29 çərçivəsində əməkdaşlığa dair məsələlər müzakirə predmeti olub. “Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyinə dair Qlobal Vəd”in yerinə yetirilməsində Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu “Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi”nin vacib rolundan danışılıb. Bildirilib ki, “yaşıl enerji zonası və dəhliz”lər də daxil olmaqla iki öhdəlik Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsindən irəli gəlir.
15 noyabr tarixində “Enerji Günü”ndə keçiriləcək COP29 Fəaliyyət Gündəliyinin enerji təşəbbüslərinin elanına həsr olunmuş nazirlər səviyyəsində dəyirmi masa, bərpa olunan mənbələrin üç dəfə artırılması və enerji səmərəliliyinin ikiqat artırılması üçün investisiyaların genişləndirilməsi, neft və qaz sənayesinin sürətlə karbonsuzlaşdırılması,
enerji keçidinə nail olmaq üçün infrastrukturun qurulması, elektrik sistemlərində ötürmə gücünün üçqat artırılması kimi ümumilikdə 7 tədbirdə Agentliyin iştirakı və bu çərçivədə əməkdaşlıq nəzərdən keçirilib. Energetika naziri və Agentliyin icracı direktorunun həmsədrliyi ilə keçiriləcək “Enerji Keçidi üzrə 4-cü Yüksək Səviyyəli Dialoq”la bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin “EU4Energy” proqramı çərçivəsində IEA tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan üçün Enerji Səmərəliliyi üzrə Yol Xəritəsi”nin təqdimatına həsr olunmuş tədbirin COP zamanı keçirilməsi təklifi müzakirə edilərək razılaşdırılıb.
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Françesko La Kamera ilə görüşdə də əsas diqqət COP29 zamanı Agentliklə birgə təşkil olunan tədbirlərə yönəldilib. Bu xüsusda, Azərbaycanın ev sahibliyi ilə Pre-COP29 zamanı keçiriləcək “BƏƏ Konsensusunun Enerji Nəticələrinin İzlənməsi – Hesabatın Başlanması” tədbiri və Mərkəzi Asiya üçün Enerji Keçid İnvestisiya Forumunun təşkili məsələləri müzakirə edilib. Həmçinin IRENA-nın iştirakı ilə planlaşdırılan digər tədbirlər və aktual məsələlər nəzərdən keçirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Fatih Birol, Executive Director of the International Energy Agency (IEA) and Director General of the International Renewable Energy Agency (Irena) Francesco La Camera within the G20 events in Brazil.
At the meeting with Fatih Birol, Executive Director of the International Energy Agency (IEA), the situation and prospects in the energy markets, as well as issues related to the cooperation within COP29 were discussed. The important role of the Global Energy Storage and Grids Pledge initiated by Azerbaijan in the fulfillment of the Global Promise on renewable energy and Energy Efficiency was discussed. It was noted that two pledges, including the Green Energy Zones and Corridors, stem from Azerbaijan's experience in this area.
The participation of the Agency in ministerial-level roundtable dedicated to the announcement of the energy initiatives of the COP29 Action Agenda, which will be held on 15 November on the Energy Day and 7 events including the expansion of investments to triple renewable sources and double energy efficiency, the rapid decarbonization of the oil and gas industry,
building infrastructure to achieve an energy transition, tripling transmission capacity in electrical systems, and cooperation in this context were reviewed. The sides exchanged views on the 4th High-Level Dialogue on Energy Transition, which will be co-chaired by the Energy Minister and the Executive Director of the Agency. Also, the proposal to hold an event dedicated to the presentation of the road map on energy efficiency for Azerbaijan prepared by the IEA within the EU4Energy program during the COP was discussed and agreed.
During the meeting with the Director General of the International Renewable Energy Agency (Irena) Francesco La Camera, the main focus was also on the events organized jointly with the agency during COP29. In this regard, the issues of organizing the event Monitoring the Energy Results of the UAE Consensus-Report Launch and the Energy Transition Investment Forum for Central Asia, which will be held during pre - COP29 hosted by Azerbaijan were discussed. Also, other events and topical issues planned with the participation of Irena were considered.