Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Dünya Bankının nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə bərpa olunan enerji mənbələrinin şəbəkəyə inteqrasiyasının təmin edilməsi məqsədilə ötürücü şəbəkənin gücləndirilməsi (AZURE) layihəsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb, görülmüş tədbirlər dəyərləndirilib, “Masdar” şirkəti tərəfindən həyata keçiriləcək 1 QVt gücündə günəş və külək elektrik stansiyalarının ötürücü şəbəkəyə qoşulması ilə bağlı görülmüş işlər nəzərdən keçirilib. 445 MVt gücündə “Biləsuvar” və 315 MVt gücündə “Bankə” günəş elektrik stansiyalarının şəbəkəyə qoşulması ilə bağlı həyata keçiriləcək tədbirlər və atılacaq növbəti addımlar müzakirə olunub. Layihələrin ötürücü şəbəkəyə qoşulması üçün elektrik verilişi xətlərinin tikintisinin icra qrafikinə uyğun təmin edilməsi prosesinin sürətləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin enerji sahəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Deputy Energy Minister Samir Valiyev met with the World Bank delegation.
During the meeting, discussions were held on the project of strengthening the transmission network (AZURE) in order to ensure the integration of renewable energy sources into the network, the measures taken were evaluated, and the work done to connect 1 GW solar and wind power plants to the transmission network to be implemented by Masdar was reviewed. The measures and the next steps to be taken in connection with the connection of 445 MW Bilasuvar and 315 MW Banka solar power plants to the grid were discussed. The importance of accelerating the process of ensuring the construction of power transmission lines in accordance with the implementation schedule for the connection of projects to the transmission network was noted.
The sides also exchanged views on a number of other issues arising from cooperation in the energy sector.