Özbəkistanda Azərbaycan, Özbəkistan və Qazaxıstanın müvafiq nazirliklərinin rəhbərlərinin “yaşıl” enerjinin Azərbaycan ərazisindən keçməklə Avropaya ixracı mövzusunda ikinci görüşü keçirilib, enerji sistemlərinin birləşdirilməsi üzrə Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və energetika naziri Pərviz Şahbazovun Özbəkistana səfəri çərçivəsində bu ölkənin investisiya, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov, energetika naziri Jurabek Mirzamaxmudov və Qazaxıstanın energetika naziri Almasadam Satkaliyev arasında “yaşıl” enerjinin Azərbaycan ərazisindən keçməklə Avropaya ixracına dair üçtərəfli görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin, bərpaolunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərin və maliyyə institutlarının nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə dövlət başçılarının siyasi iradəsinin iqtisadi əməkdaşlığın intensivləşməsi üçün möhkəm təməllər yaratdığı, çoxşaxəli münasibətlərin inkişaf etdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, ölkələrimiz zəngin bərpa olunan enerji mənbələrinə malikdir və həyata keçirilən layihələr elektrik enerjisinin istehsalı və ixracını stimullaşdırır.
Görüşdə Mərkəzi Asiyadan Azərbaycan ərazisi ilə Avropaya elektrik enerjisinin ixracı perspektivləri müzakirə edilib. 2023-cü ilin sonunda Bakıda Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın müvafiq nazirliklərinin rəhbərlərinin imzaladığı Birgə Kommünikedən irəli gələn məsələlərin icrası, “yaşıl” enerji layihələri üzrə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, Birgə İşçi Qrup enerji mübadiləsi, müvafiq infrastrukturun yaradılması sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərir.
Bildirilib ki, Xəzər dənizi - Qara dəniz - Avropa enerji dəhlizinin yaradılması iştirakçı ölkələrin enerji təhlükəsizliyini gücləndirəcək, energetika sistemləri və iqtisadiyyatları arasında əlaqələri möhkəmləndirəcək.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan enerji sistemlərinin birləşdirilməsi layihəsinin birgə həyata keçirilməsi (“Yaşıl dəhliz”) ilə bağlı təqdimat nümayiş olunub.
Tədbir çərçivəsində “Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın enerji sistemlərinin birləşdirilməsi üzrə Əməkdaşlıq Memorandumu” imzalanıb. Sənədin icrası “yaşıl” enerjinin istehsalı və Azərbaycan ərazisi vasitəsilə Avropaya ixracı, enerji sistemlərinin inteqrasiyası və bərpaolunan resurslardan səmərəli istifadənin təşkili istiqamətində birgə hədəflərin həyata keçirilməsinə təkan verəcək.
Memoranduma əsasən 3 ölkənin enerji sistemlərinin birləşdirilməsi üzrə layihə ilə bağlı Katibliyin funksiyalarının yerinə yetirilməsi Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinə həvalə olunub.

The second meeting of the Heads of the relevant Ministries of Azerbaijan, Uzbekistan and Kazakhstan was held in Uzbekistan on the topic of green energy export to Europe through the territory of Azerbaijan, and a Memorandum of Cooperation on the merging of energy systems was signed.
Within the visit of Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Minister of Energy Parviz Shahbazov to Uzbekistan, a trilateral meeting was held between Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov, Minister of Energy Jurabek Mirzamahmudov and Minister of Energy of Kazakhstan Almasadam Satkaliyev on the green energy export to Europe through the territory of Azerbaijan. The representatives from international companies and financial institutions operating in the field of renewable energy participated at the meeting too.
At the event, it was noted that the political will of the Heads of States establishes solid foundations for the intensification of Economic Cooperation, and multilateral relations develop. It was noted that our countries have rich renewable energy sources, and the implemented projects stimulate the electricity production and export.
The prospects for the electricity export from Central Asia to Europe through the territory of Azerbaijan were discussed at the meeting. At the end of 2023, the sides exchanged views in Baku on the implementation of issues arising from the Joint Commune signed by the Heads of the relevant Ministries of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, strengthening joint activities on green energy projects. It was noted that the Joint Working Group is effectively working towards expanding cooperation in the field of Energy Exchange and the creation of the appropriate infrastructure.
It was noted that the creation of the Caspian Sea - Black Sea - European energy corridor will strengthen the energy security of the participating countries and strengthen ties between energy systems and economies.
Within the meeting, a presentation on the joint implementation of the project on the merging of energy systems of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan (Green Corridor) was demonstrated.
Within the event, Memorandum of Cooperation on the merging of energy systems of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan was signed. The implementation of the document will give impetus to the implementation of joint goals for the green energy production and its export to Europe through the territory of Azerbaijan, the integration of energy systems and the organization of efficient use of renewable resources.
According to the Memorandum, AREA under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan has entrusted the implementation of the functions of the Secretariat on the project to connect the energy systems of 3 countries.