Bu gün Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp Zəngilan/Cəbrayıl zonasında 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsi fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığa dair İcra Müqaviləsi imzalayıblar.
Bu sənəd işğaldan azad olunmuş ərazilərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması, Azərbaycanın bərpa olunan enerji sektorunun inkişafı ilə bağlı strateji qərarı və 2030-cu ilədək karbon qazı emissiyalarını 35%-dək azaltmaq öhdəliyinin, bp-nin isə 2050-ci ilədək “xalis sıfır emissiya”lı şirkətə çevrilmək strategiyasının icrası çərçivəsində imzalanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi müasir inkişaf kursunda Qarabağın “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi mühüm yer tutur. Bu vəzifənin Azərbaycanın yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının prioritetləri ilə vəhdətdə həyata keçirilməsi bərpa olunan enerji sahəsinə xarici investisiyanın cəlbi üçün geniş imkanlar yaradır. Karbohidrogen sektorunda uzunillik strateji tərəfdaşımız bp ilə bu gün imzaladığımız bu sənəd yaşıl enerji və karbonsuzlaşdırma üzrə əməkdaşlığımızda yeni bir səhifə açacaq. Ümid edirəm ki, qoyuluş gücü 240 MVt olan günəş enerjisi layihəsi üzrə bp ilə fəal işbirliyimiz Qarabağa xarici sərmayənin gətirilməsini təmin edəcək.”
bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz deyib: “Azərbaycan hökuməti ilə bu sazişi imzalamaqla biz öz müvafiq enerji keçidi hədəflərimizi dəstəkləyən bir imkana doğru birgə işimizdə irəli addım atmış oluruq. Növbəti onillik ərzində bp dünya üzrə bərpa olunan enerji işlənməsinə qoyduğu sərmayəni əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq niyyətindədir və artıq uzunmüddətli və uğurlu tərəfdaşlıq qurduğu yerlərdə bu yönümdə yaranan imkanları araşdırır. Azərbaycanda bizim otuz ilə yaxın enerji layihələrini təhlükəsiz və etibarlı şəkildə həyata keçirmək təcrübəmiz var. Düşünürük ki, günəş enerjisi layihəsi imkanı üzrə başladığımız birgə iş yeni bir tərəfdaşlıq sahəsinə yol aça bilər və bu yeni tərəfdaşlıq çərçivəsində bp Azərbaycanda enerji keçidinə mühüm töhfələr verə bilər.”
İcra Müqaviləsi çərçivəsində əməkdaşlıq günəş enerji layihəsinin texniki və kommersiya aspektində qiymətləndirilməsini, stansiyanın layihələndirilməsini, maliyyələşdirilməsinin təmin edilməsi və yekun investisiya qərarının qəbulu kimi istiqamətləri əhatə edir. Müvafiq fəaliyyətin həyata keçirilməsi məqsədilə “Rəhbər Komitə”nin yaradılması da nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin fevral ayında Energetika Nazirliyi və bp şirkəti arasında iri miqyasda karbonsuzlaşdırılmış və inteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat sistemləri, o cümlədən Azərbaycanın regionlarında və şəhərlərində bərpa olunan enerji layihələri üçün tələb olunan potensialın və şəraitin qiymətləndirilməsi üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə Anlaşma Memorandumu da imzalanmışdı.

The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and bp signed an Implementation Agreement on cooperation in the evaluation and implementation of a project to build a 240MW solar power plant in the Zangilan/Jabrayil region today.
The signing of the document serves the establishment of a "green energy" zone in the liberated territories and stems from the strategic decision on the development of the renewable energy sector in Azerbaijan, the country’s commitment to reduce carbon emissions by 35 percent by 2030 and bp's strategy to become a "net zero emissions" company by 2050.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said: “The transformation of Karabakh into a ‘green energy’ zone plays an important role in the modern course of development set by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The implementation of this task in conjunction with the priorities of Azerbaijan's new socio-economic development strategy creates ample opportunities for attracting foreign investment to the renewable energy sector. This document, signed today with bp, our long-term strategic partner in the hydrocarbon sector, will open a new page in our cooperation in the area of green energy and decarbonization. I do hope that our active cooperation with bp on the 240MW solar energy project will pave the way for foreign investments in Karabakh.”
Gary Jones, bp's Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey, said: “In signing this agreement with the government we are taking a step forward in working jointly on an opportunity in support of our respective energy transition ambitions. Globally bp intends to significantly increase our investments in renewables and we are exploring opportunities in places where we already have long and successful partnerships. In Azerbaijan, we have a history of nearly three decades of safe and reliable operatorship of energy projects. We believe the collaborative work we are commencing on this solar opportunity can lead to a new area of partnership through which bp can make an important contribution to Azerbaijan’s energy transition.”
Cooperation within the Implementation Agreement covers areas such as the technical and commercial evaluation of the solar energy project, plant design, provision of financing and the adoption of the final investment decision. A Steering Committee is to be established to carry out relevant activities.
It should be noted that in February 2021, the Ministry of Energy and bp signed a Memorandum of Understanding to cooperate in assessing the potential and conditions required for large-scale decarbonized and integrated energy and transport systems, including renewable energy projects in the regions and cities of Azerbaijan.