“Binalar üçün Milli Renovasiya Proqramının hazırlanması məqsədilə enerji səmərəliliyi bazarının qiymətləndirilməsinin ilkin nəticələri” mövzusunda seminar keçirilib
Fevralın 22-də müxtəlif dövlət qurumları, beynəlxalq maliyyə institutları, özəl sektor təmsilçiləri və müstəqil ekspertlərin iştirakı ilə “Binalar üçün Milli Renovasiya Proqramının hazırlanması məqsədilə enerji səmərəliliyi bazarının qiymətləndirilməsinin ilkin nəticələri” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbir Avropa İttifaqının Azərbaycan üçün Çevik Texniki Yardım Aləti (AZTAF) çərçivəsində Dünya Bankı tərəfindən həyata keçirilən “Enerji səmərəliliyi və iqlim” texniki yardım layihəsi çərçivəsində təşkil olunub.
Seminarda açılış nitqi ilə çıxış edən Energetika Nazirliyinin Enerji səmərəliliyi şöbəsinin müdiri Nərgiz Bağırlı son 3 il ərzində Azərbaycanda enerji səmərəliliyi sahəsində müvafiq hüquqi və tənzimləyici çərçivənin təsdiq olunduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, ölkənin enerji istehlakında əsas paya malik olan binalarda enerjiyə qənaətin təmin edilməsi məqsədilə “Özəl və ictimai binalar üçün Milli Renovasiya Proqramı”nın hazırlanması Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı il üçün sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının Tədbirlər Planında nəzərdə tutulub. Hazırda binalarda enerji istehlakının qiymətləndirməsi aparılmaqla müvafiq tədbirləri özündə əks etdirən təkliflərin hazırlanmaqda olduğu vurğulanıb. Milli Renovasiya Proqramının enerji resurslarımızdan səmərəli istifadə ilə yanaşı iqlim dəyişmələrinin qarşısını almaq məqsədilə beynəlxalq səviyyədə götürdüyümüz öhdəliklərə verəcəyi töhfələrdən bəhs edilib.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Viktor Bojkov və Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Stefanie Stallmeisterin də çıxış etdiyi seminarda özəl və ictimai binaların renovasiyasına dəstək məqsədli təkliflərlə yanaşı ictimai binalarda enerji effektivliyi potensialına dair ilkin nəticələr təqdim edilib. İştirakçılarla birgə Milli Renovasiya Proqramının həyata keçirilməsi üçün ehtiyacların qiymətləndirilməsinə dair nəticələr müzakirə olunub.
Seminarda Energetika, Maliyyə, İqtisadiyyat, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, SOCAR, “Azəristiliktəchizat” ASC, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azəriqaz” İB, TƏBİB, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və digər yerli icra hakimiyyəti orqanları, Dünya Bankı və digər təşkilatların, müxtəlif şəhər bələdiyyələrinin nümayəndələri, həmçinin Energetika Nazirliyi yanında İctimai şuranın üzvləri iştirak edib.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqı və Dünya Bankının birgə səyi olan AZTAF Proqramı Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər üzrə inkişaf məqsədlərinə nail olmaq üçün Azərbaycan Hökumətinə dəstək məqsədi ilə yaradılıb.

On 22 February, with the participation of representatives from various government agencies, international financial institutions, the private sector and independent experts, seminar on Energy Efficiency Market Assessment Early Findings towards Developing a National Renovation in Building Sector was held.
The event was organized within the Energy Efficiency and Climate Technical Assistance Project implemented by the World Bank within the European Union under the Azerbaijan Rapid Technical Assistance Facility (AZTAF).
Head of the Department of Energy Efficiency of the Ministry of Energy Nargiz Baghirli made an opening speech at the seminar and noted that the relevant legal and regulatory framework in the field of energy efficiency has been approved in Azerbaijan over last 3 years. It was noted that drafting the National renovation program for private and public buildings in order to ensure energy saving in buildings with the main share in the country's energy consumption is envisaged in the Action Plan of the socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026. It was emphasized that proposals reflecting the relevant measures were being prepared by assessing the energy consumption in buildings. It was mentioned about the contributions of the National Renovation Program to the commitments we have undertaken at the international level to prevent climate change along with the efficient use of our energy resources.
In addition to proposals to support the renovation of private and public buildings, preliminary results on the potential for energy efficiency in public buildings were presented at the seminar, in which also speech was made by Viktor Bozhkov, Head of the Cooperation Department of the European Union office in Azerbaijan, and Stefanie Stallmeister, Country Manager of the World Bank for Azerbaijan. Together with the participants, the results of the assessment of the needs for the implementation of the National Renovation Program were discussed.
The seminar was attended by the representatives from the ministries of Energy, Finance, Economy, Emergency Situations, Ecology and Natural Resources, Azerbaijan Renewable Energy Agency, Azerbaijan Energy Regulation Agency, State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, State Housing Construction Agency, SOCAR, Azeristiliktechizat OJSC, Azerenergy OJSC, Azerishig OJSC, Azerigaz PU, TABIB, Baku City Executive Power and other organizations, various city municipalities, as well as members of the public council under the Ministry of Energy.
It should be noted that the AZTAF Program, a joint effort of the European Union and the World Bank, was created with the aim of supporting the Government of Azerbaijan to achieve the development goals of Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development.