Martın 1-də Bakıda keçirilən Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 2-ci iclası “Cənub Qaz Dəhlizi və Yaşıl enerji üzrə nazirlər sessiyası”, “Cənub Qaz Dəhlizi sessiyası: Gələcəyə baxış” və “COP29 fonunda yaşıl enerji sessiyası: Bərpa olunan enerjinin imkanlarından istifadə” mövzularında plenar sessiyalarla davam edib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, bu toplantı Məşvərət Şurasının 10 illik yubileyi və qlobal enerji keçidinə liderliyin Azərbaycana həvalə olunduğu COP29 ərəfəsində keçirilməsi ilə əlamətdardır. Məşvərət Şurası enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi məsələlərini uğurla inteqrasiya etməklə yeni dövrə ədalətli enerji keçidini təşviq edən platforma kimi daxil olur. Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafı və qaz tədarükünün artırılması, “Xəzər-Qara-dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin yaradılması və bərpa olunan enerjinin təchiz edilməsi region və Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyində yeni mərhələdir. Qaz tədarükünün artırılmasından bəhs edərkən nazir deyib ki, Azərbaycan Avropa İttifaqı ilə genişləndirilmiş strateji enerji tərəfdaşlığının bu mühüm prioritetinin icrasına artıq başlayıb: “Nəticədə Avropaya qaz ixracında artım 45%-ə, tədarükçü ölkələrin sayı isə 8-ə yüksəlib. Ötən il Avropaya 11.9 milyard kubmetr, Türkiyəyə 9.5 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2.5 milyard kubmetr qaz ixrac olunub. Bu artım dinamikasında əlavə marşrut kimi Trans-Balkan kəmərindən istifadənin də rolu var. Azərbaycanın təmin etdiyi əlavə həcmlər bu ildən Serbiyanın, həmçinin ötürücülük gücü artırılan TAP-ın təchizatının da mənbəyidir. Bütün bunlar, eləcə da “Abşeron Faza1”, “AÇG Dərin Qaz”, “Ümid Mərhələ-2”, “Qarabağ” layihələrinin işlənilməsi üzrə görülən tədbirlər mövcud şəraitdə Azərbaycanın səylərinin və etibarlı tərəfdaş olmasının bariz göstəriciləridir”.
2030-cu ilədək planlaşdırılan 10 QVt yaşıl enerji güclərinin ilkin mərhələdə 5 QVt-nın Qara dəniz və Türkiyə üzərindən yaşıl dəhlizlərlə Avropaya ixracı, həmçinin Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığın “yaşıl keçid”ə də töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Avropa Komissiyasının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson çıxışında bildirib: “Bizə enerji təhlükəsizliyinə nail olmaq və bu mühüm onillikdə enerji keçidimizdə uğur qazanmaq üçün etibarlı tərəfdaşlar arasında daha çox dialoq və əməkdaşlığa ehtiyacımız var. Azərbaycan qaz təchizatında Aİ üçün etibarlı tərəfdaş olmaqda davam edir. Buna görə də biz indi də əməkdaşlığı yaşıl elektrik enerjisinə qədər genişləndirməyi araşdırırıq. Biz artıq bu ilin sonunda COP29 üzrə Azərbaycanla əməkdaşlığı səbirsizliklə gözləyirik”.
Türkiyənin energetika və təbii ehtiyatlar nazirinin müavini Nevzat Şatıroğlu çıxışında bunları qeyd edib: “Bu görüşdə belə yüksək səviyyəli iştirak region ölkələrinin enerji təhlükəsizliyi və “yaşıl enerji” ilə daha təmiz gələcək istiqamətində əməkdaşlıq əzmini nümayiş etdirir. Mənbələri və marşrutları şaxələndirməklə biz enerji təchizatının uzunmüddətli təhlükəsizliyinə nail olmalıyıq. Bu nəhəng layihələri sıx əməkdaşlıq yolu ilə həyata keçirmək olar. Türkiyə Şərqlə Qərb arasında özünəməxsus yerləşməsi ilə regionda enerji layihələri üçün əsas vasitəçi kimi xidmət etməkdə davam edir.”
Gürcüstanın Baş nazirinin birinci müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili isə bu fikirləri səsləndirib: “Cənubi Qafqaz Boru Kəməri, eləcə də TANAP və TAP layihələri dünyanın ən uğurlu enerji təşəbbüsləri sırasındadır. Bu layihələr ABŞ və Avropa dövlətləri, beynəlxalq maliyyə institutları və şirkətlər tərəfindən dəstəklənməklə ev sahibi ölkələr arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın mükəmməl nümunələridir. Gürcüstan Cənub Qaz Dəhlizi təşəbbüsünün tammiqyaslı inkişafına nail olmaq üçün Azərbaycan, Türkiyə, Cənub Qaz Dəhlizinin digər iştirakçıları, Aİ nümayəndələri və maraqlı tərəflərlə fəal dialoqu davam etdirməyə sadiqdir.”
Albaniyanın Baş nazirinin müavini, infrastruktur və energetika naziri Belinda Balluku bildirib: “Cənub Qaz Dəhlizi ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın və tərəfdaşlığın daha da təşviqi, bu yolla daha geniş regionda iqtisadi inkişafı, əlaqəni və enerji təhlükəsizliyini təşviq edən mexanizmdir. Albaniya təbii qaz təchizatını yeni enerji mənbəyi kimi əldə etmək, daxili enerji ehtiyaclarını dəstəkləmək və elektrik enerjisindən asılılığı azaltmaq, eyni zamanda ev təsərrüfatları, sənayelər və bizneslər üçün əlçatanlığı yaxşılaşdırmaq üçün TAP-dan istifadə etmək üzrə yaxşı mövqeyə malikdir”.
İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto Fratin isə deyib ki, hər birimizin enerji keçidi məqsədlərini koordinasiyalı həyata keçirmək üçün öhdəlik götürməli olduğumuz bir dövrdə Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının iclasları daha böyük əhəmiyyət kəsb edir. Həmçinin G7-yə sədrliyimizi nəzərə alaraq, biz bu istiqamətdə COP29-a sədrliyi çərçivəsində Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək istəyirik.
ABŞ-nin Azərbaycandakı səfiri Mark Libby deyib: “Cənub Qaz Dəhlizi enerji marşrutlarının və təchizatın şaxələndirilməsinin, enerji təhlükəsizliyinin milli təhlükəsizliyin təməli olduğuna parlaq sübutdur. Gələcəyə baxsaq, enerjinin şaxələndirilməsi və enerji təhlükəsizliyi getdikcə daha çox istifadə etdiyimiz enerji növlərinin müxtəlifliyi demək olacaq. Xüsusilə neft və qaz şirkətləri ilə tərəfdaşlıq mühüm olan zaman metan qazının təsirinin azadılması kimi məsələlərdə qlobal səhnədə COP29-a ev sahibliyi edən Azərbaycan COP28-dən əldə olunan impulsun davam etdirilməsinə kömək etmək üçün böyük imkana malikdir.”
Rumıniyanın energetika naziri Sebastian-Ioan Burduja bildirib: “Rumıniyanın ötürücü sistem operatoru “TRANSGAZ” tranzit boru kəmərlərində əks axın qabiliyyətini təmin etdi ki, Trans-Balkan dəhlizi tam potensialı ilə işləyə bilsin və təkcə Rumıniya üçün deyil, həm də regionun digər dövlətləri üçün lazımi qaz ehtiyatlarını nəql edə bilsin. Qara dəniz sualtı kabel xətti bərpa olunan enerjinin ötürülməsi üçün əhəmiyyətli potensiala malikdir. Bu, Avropaya yaşıl enerji təchizatını təmin etmək üçün mühüm fürsət təqdim edir.”
İlk dəfə Məşvərət Şurasının iclasına qatılan BƏƏ-nin energetika və infrastruktur naziri Suhail Mohamed Al Mazrouei isə çıxışında bunları deyib: “Bizim Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığımız var və biz həmişə enerji təhlükəsizliyi, əlçatanlıq və iqtisadi artıma diqqət yetirməklə rifah və qarşılıqlı artımın ümumi vizyonunu əks etdirən əməkdaşlıq üçün yeni yollar araşdırırıq.”
Moldovanın energetika naziri Victor Parlicov deyib: “Azərbaycan və Türkiyə ərazisindən keçməklə alternativ təbii qaz nəqli marşrutları Avropa İttifaqına üzv ölkələrin və regional tərəfdaşların görünməmiş həmrəyliyi sayəsində mümkün olub. Bu əməkdaşlıq sayəsində Moldova getdikcə enerji cəhətdən müstəqilləşir”.
Sloveniyanın ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumer isə bildirib: “Qaz həmişə Sloveniyada və bütün Avropada, xüsusən də sənaye sektorunda enerji qarışığının əhəmiyyətli bir hissəsi olmuşdur. Hazırda tərəfdaşlarımız Aİ-nin öz qaz tədarükünü şaxələndirmək səylərində həlledici əhəmiyyətə malikdir və Azərbaycan əsas strateji tərəfdaş kimi seçilir”.
Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin təhlükəsizlik siyasəti və enerji təhlükəsizliyi üzrə dövlət katibi Peter Sztaray deyib: “Macarıstan həmişə Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisini dəstəkləyib və onun potensialının artırılması təkcə Macarıstan, Mərkəzi və Şərqi Avropa regionu üçün deyil, həm də Avropanın qalan hissəsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Həmrəylik Halqası Sazişi çərçivəsində Azərbaycan qazının daha çox Mərkəzi və Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə çatdırılması üçün regional infrastruktur sərmayələri qoyulacaq və Türkiyənin qaz ehtiyatları da regionumuzun qaz təchizatında artan rol oynayacaq. Ümid edirik ki, Azərbaycan qazı gələcəkdə Qərbi Balkanlarda təbii qazın şaxələndirilməsinə əsaslı töhfə verə biləcək.”
Bolqarıstanın energetika naziri müavini Iva Petrova çıxışında qeyd edib: “Güclü regional həmrəylik və “yaşıl enerji” dəhlizləri üzərində əməkdaşlığa əsaslanan milli və beynəlxalq enerji təhlükəsizliyinə zəmanət olmadan enerji keçidi mümkün deyil. Etibarlı tərəfdaşlıqdan irəli gələn həmrəylik və əməkdaşlıq, ortaq məsuliyyət nəticəsində ərsəyə gələn Cənub Qaz Dəhlizinin istismarı nümunədir.”
Yunanıstanın ətraf mühit və energetika nazirinin müavini Aleksandra Sdoukou isə deyib: “Azərbaycandan Avropaya Yunanıstan vasitəsilə 10 milyard kubmetrdən çox qaz tədarük edən dəhlizin tam fəaliyyətə başlaması üç ildən bir qədər çoxdur. Yunanıstan bir tərəfdən 2027-ci ilə qədər TAP-ın iki dəfə artırılmasını dəstəkləməklə, digər tərəfdən Aleksandrupolis FSRU və Bolqarıstan və Şimali Makedoniyaya boru kəmərləri kimi yeni ixrac infrastrukturunun tikintisi və ya təkmilləşdirilməsi ilə CQD-ni tamamlamaq və genişləndirmək üçün sistemli şəkildə işləyir.”
Serbiyanın Mədənçilik və Energetika Nazirliyinin dövlət katibi Veljko Kovacevic mövqeyini belə ifadə edib: “Bakıda Serbiya-Bolqarıstan İnterkonnektorunun tikintisinin sonunda biz Azərbaycandan 2026-cı ilədək ildə 400 milyon kubmetrə qədər qaz tədarükünü razılaşdırdıq ki, bundan sonra bu həcm üç dəfə arta bilər. Azərbaycan qazı artıq Avropada qaz təchizatı mənbələrinin şaxələndirilməsi həllinin bir hissəsi kimi tanınıb. Yeni qaz birləşmələri sayəsində o, indi Serbiyanın və regionun daha böyük enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir.”
Xorvatiyanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyinin dövlət katibi İvo Milatiç isə bildirib: “İon Adriatik Boru Kəməri layihəsi ilə bağlı bütün tərəfdaşlarımızla – Albaniya, Monteneqro, həmçinin Bosniya və Herseqovina ilə növbəti bir neçə ay ərzində fəaliyyəti sürətləndirmək lazımdır. Bu baxımdan, SOCAR-ın bizə göstərdiyi böyük dəstəyi xüsusi qiymətləndiririk. Bu dəstək layihə üzrə hazırlığın bu mərhələsinə çatdırılmasında mühüm rol oynadı. Biz Avropa İttifaqının sərhədindən Cənub-Şərqi Avropaya əlavə qaz mənbəyini təmin etmək üçün qazın Avropaya çatdırılmasında Azərbaycanın böyük köməyi ilə fəaliyyətimizi gücləndirəcək və dörd ölkə arasında uğurlu əməkdaşlığı canlandıracağıq.”
Slovakiyanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dövlət katibi Kamil Sasko isə deyib: “Qazın şaxələndirilməsi layihələri üzrə əməkdaşlıq hələ də həssas olan Mərkəzi və Şərqi Avropa regionunun enerji təhlükəsizliyini artırmaq üçün çox vacibdir. Mən buraya şəxsən Cənub Qaz Dəhlizinə və Xəzər qazını regionumuza gətirən Həmrəylik Halqasına dəstək olmaq üçün gəlmişəm. İnanıram ki, bizim hər birimizin, o cümlədən maraqlı tərəflərimizin şəxsi iştirakı regionumuz üçün bu mühüm şaxələndirmə layihəsinin həyata keçirilməsini sürətləndirəcək.”
Özbəkistanın energetika nazirinin birinci müavini Azim Ahmedhadjaev çıxışında bunları deyib: “Biz Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının işində fəal iştirak etməyə və töhfə verməyə hazırıq. Biz yaşıl enerjiyə qlobal keçidin inkişafı və hamı üçün daha davamlı və firavan gələcəyin qurulmasında konstruktiv rol oynamağa sadiqik.”
“Cənub Qaz Dəhlizi sessiyası: Gələcəğə baxış” sessiyasında SOCAR, bp, Azərbaycan Qaz Təchizatı Şirkəti, TANAP, TAP, ADNOC, Asiya İnkişaf Bankı və Dünya Bankının nümayəndələri çıxış ediblər.
“COP29 fonunda yaşıl enerji sessiyası: Bərpa olunan enerjinin imkanlarından istifadə” üzrə sessiyada isə BOEMDA, CESI, SOCAR, Qazaxıstan Bərpa Olunan Enerji Mənbələrinə Dəstək Hesablama və Maliyyə Mərkəzi MMC, “Masdar”, bp, “ACWA Power” “Fortescue Future Industries”, “WindEurope”, “SolarPower Europe”, TotalEnergies, Hydrogen Europe, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Asiya İnfrastruktur və İnvestisiya Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, IFC, Asiya İnkişaf Bankı və Dünya Bankının yaşıl enerjiyə keçid, enerji keçidi üzrə investisiya və bazar perspektivləri, bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən layihələrlə bağlı təqdimatları dinlənilib.

Held on March 1, the 10th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 2nd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council, continued with plenary sessions on Ministerial session on the Southern Gas Corridor and Green Energy, Southern Gas Corridor session: future vision and Green energy session in the background of COP 29: using renewable energy opportunities.
The Minister of Energy of the Azerbaijan Parviz Shahbazov said that this meeting was marked by the 10th anniversary of the Advisory Council and the fact that it was held on the eve of COP29, when Azerbaijan was entrusted with leading the global energy transition. By successfully integrating energy security and energy transition issues, the Advisory Council is entering the new era as a platform to promote a fair energy transition. The development of the Southern Gas Corridor and increasing gas supplies, the establishment of the Caspian-Black-Sea-European Green Energy Corridor and the supply of renewable energy are a new stage in the energy security of the region and European countries. Speaking about increasing gas supplies, the Minister said that Azerbaijan has already begun to implement this important priority of the expanded strategic energy partnership with the European Union: “As a result, the growth in gas exports to Europe increased to 45%, and the number of supplying countries increased to 8. Last year, 11.9 billion cubic meters of gas was exported to Europe, 9.5 billion cubic meters to Turkey and 2.5 billion cubic meters to Georgia. The use of the Trans-Balkan belt as an additional route also plays a role in this growth dynamics. Additional volumes provided by Azerbaijan is also the source of the supply to Serbia and TAP, the throughput of which has been increased. All these, as well as the measures taken to develop the projects Absheron Phase1, ACG Deep Gas, UMID Stage-2 and Karabakh are clear indicators of Azerbaijan's efforts and it being a reliable partner in the current conditions".
It was noted that the export of 5 GW out of the 10 GW of green energy capacities planned by 2030 GW at the initial stage by green corridors through the Black Sea and Turkey to Europe, as well as cooperation with Central Asian countries will contribute to the green transition.
European Commissioner for Energy Kadri Simson said in her speech: “We need more dialogue and collaboration among reliable partners to achieve energy security and succeed in our energy transition in this crucial decade. Azerbaijan continues to be a trusted partner for the EU in gas supplies. Therefore, we are now also exploring to extend the cooperation to green electricity. Our meetings today were crucial for this. We are already looking forward to cooperate with Azerbaijan on COP29 later this year."
Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Nevzat Shatiroglu noted in his speech: “Such high-level participation to this meeting demonstrates the determination of countries in the region for further collaboration towards energy security and a cleaner future with green energy. We have to achieve long term security of energy supply by diversifying sources and routes. These giant projects can be realized by means of close cooperation. Türkiye continues to serve as a key facilitator for the energy projects in the region with its unique location between the East and the West."
First Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Economy and Sustainable Development Levan Davitashvili said: “The South Caucasus Pipeline, as well as TANAP and TAP projects are among the most successful energy initiatives in the world. These projects are perfect examples of mutually beneficial cooperation between the host countries, supported by the United States and European states, international financial institutions and companies. Georgia is committed to continuing active dialogue with Azerbaijan, Türkiye, other participants in the Southern Gas Corridor, EU representatives and stakeholders to achieve full-scale development of the Southern Gas Corridor initiative.”
Belinda Balluku, Deputy Prime Minister and Minister of Infrastructure and Energy of Albania, said: “The Southern Gas Corridor is a mechanism for further encouraging energy cooperation and partnerships between our countries, promoting this way economic development, connectivity, and energy security in the wider region. Albania is well-positioned to utilize TAP to access natural gas supply as a new source of energy, supporting domestic energy needs and reducing reliance on electricity as a single source of energy, while improving affordability and accessibility for households, businesses, and industries."
Italian Minister of Environment and Energy Security Gilberto Pichetto Fratin said that meetings of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the Green Energy Advisory Council are of greater importance at a time when each of us has to commit to the coordinated implementation of energy transition goals. Also, given our chairmanship of G7, we want to cooperate with Azerbaijan in this direction within the framework of the chairmanship of COP29.
US Ambassador to Azerbaijan Mark Libby said: "Southern Gas Corridor is a vivid proof that the diversification of energy routes, supplies and energy security are the foundations of national security. Looking ahead, energy diversification and energy security will increasingly also mean diversity in the types of energy we use. As the host of COP29 on the global stage, Azerbaijan has a tremendous opportunity to help continue the momentum from COP28, particularly on issues like tackling methane where partnership with oil and gas companies will be critical."
Romanian Energy Minister Sebastian Ioan Burduja said: “The Romanian Transmission System Operator TRANSGAZ has provided counter-flow capability in transit pipelines so that the Trans-Balkan corridor can operate to its full potential and transport the necessary gas reserves not only for Romania, but also for other states of the region. The Black Sea Submarine Cable Line has significant potential for the transmission of renewable energy. This provides an important opportunity to ensure green energy supply to Europe.”
Suhail Mohamed Al Mazrouei, UAE Minister of Energy and Infrastructure, who attended the Advisory Council meeting for the first time, said: “We have a strategic partnership with Azerbaijan, and we are always exploring new avenues for collaboration, reflecting the shared vision of prosperity and mutual growth. With focus on energy security, affordability, and economic growth."
Moldovan Energy Minister Victor Parlicov said: "Alternative natural gas transportation routes through Azerbaijan and Türkiye have become possible thanks to the unprecedented solidarity of EU member states and regional partners. Thanks to this cooperation, Moldova is becoming more and more energetically independent.”
Slovenian Minister of Environment, Climate and Energy Bojan Kumer, on the other hand, said: “Gas has always been a significant part of the energy mix in Slovenia and throughout Europe, particularly in the industrial sector. As of right now, our partners are crucial to the EU's efforts to diversify its gas supplies, with Azerbaijan standing out as a key strategic partner."
Péter Sztáray, Minister of State for Security Policy at the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, said: “Hungary has always supported the construction of the Southern Gas Corridor, and its capacity building is of paramount importance not only for Hungary, the Central and Eastern European region, but also for the rest of Europe. Under the Solidarity Ring Agreement, regional infrastructure investments will be made to allow more Azerbaijani gas to reach the countries of Central and South-Eastern Europe, and Turkish gas resources will also play an increasing role in the gas supply of our region. We hope that in the future Azerbaijani gas will be able to substantially contribute to natural gas diversification in the Western Balkans."
Deputy Minister of Energy of Bulgaria Iva Petrova noted in her speech: "Energy transition is impossible without guaranteeing national and international energy security build upon strong regional solidarity and cooperation on green energy corridors. An example is the operation of the Southern Gas Corridor, which became possible as a result of solidarity and cooperation and joint responsibility arising from a reliable partnership.”
Greek Deputy Minister of Environment and Energy Alexandra Sdoukou said: "It's a little more than three years since the Corridor became fully operational supplying more than 10 bcma of gas from Azerbaijan to Europe via Greece. Greece also works systematically to complement and expand the SGC by on the one hand supporting the doubling of TAP by 2027 and on the other hand, constructing or upgrading new export infrastructure, such as the Alexandroupolis FSRU and the pipelines to Bulgaria and North Macedonia.
Serbia's State Secretary at the Ministry of Mining and Energy Veljko Kovacevic expressed his position as follows: "At the end of the construction of the Serbia-Bulgaria Interconnector, in Baku we agreed on deliveries of up to 400 million cubic meters of gas per year from Azerbaijan until 2026, a volume that could triple thereafter. Azerbaijani gas has already been recognized as part of the solution for diversifying gas supply sources in Europe. Owing to new gas interconnections, it is now contributing to the greater energy security of the Republic of Serbia and the region."
Ivo Milatich, State Secretary of the Croatian Ministry of Economy and Sustainable Development, said: “Regarding IAP project, it is necessary to speed up activities in next few months with all our partners – Albania, Montenegro and Bosnia and Herzegovina. In that sense, we especially value the tremendous support that SOCAR gave us. That was crucial for bringing it to this stage of preparedness. We will boost our activities and revive successful cooperation between the four countries, with great help of Azerbaijani vison of delivering gas to Europe, to ensure additional source of gas from the EU border to Southeast Europe."
State Secretary of the Slovak Ministry of Economy Kamil Sasko said: “Cooperation on gas diversification projects is crucial for enhancing energy security for the region of Central and Eastern Europe, which is still vulnerable. I came here to personally support Southern Gas Corridor and following gas corridor Solidarity Ring bringing Caspian gas to our region. I believe the personal involvement of each of us, including our stakeholders, will accelerate the implementation of this crucial diversification project for our region."
First Deputy Minister of Energy of Uzbekistan Azim Akhmedkhadjaev said in his speech: “We are ready to actively participate and contribute to the work of the Green Energy Advisory Council. We are committed to playing a constructive role in developing the global transition to green energy and building a more sustainable and prosperous future for all.”
Representatives of SOCAR, bp, Azerbaijan Gas Supply Company, TANAP, TAP, ADNOC, Asian Development Bank and World Bank made speeches at the Southern Gas Corridor session: future vision.
At the Green Energy session in the background of COP29: using renewable energy opportunities, the presentations by the AREA, CESI, SOCAR, Kazakhstan Renewable Energy Support Computing and Financial Center LLC, Masdar, bp, ACWA Power, Fortescue Future Industries, WindEurope, SolarPower Europe, TotalEnergies, Hydrogen Europe, European Bank for Reconstruction and development, the Asian Infrastructure and Investment Bank, the European Investment Bank, the IFC, the Asian Development Bank and the World Bank on the transition to green energy, investment and market prospects in the energy transition, and projects implemented in the field of renewable energy were heard.