Energetika Nazirliyi və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti arasında əməkdaşlıq çərçivəsində hidrogen enerjisi üzrə onlayn seminar keçirilib.
Mayın 6-sı keçirilən tədbirdə Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov və “Masdar” şirkətinin MDB və Rusiya üzrə İnkişaf və investisiyalar sahəsində ölkə meneceri Məhəmməd Əsəd Taher açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Seminar zamanı “Masdar” şirkətinin ekspertləri hidrogen enerjisi, “yaşıl” enerji hesabına hidrogen istehsalı texnologiyaları, elektroliz qurğuları, dənizdə külək enerjisi və karbon qazı tullantılarının planlaşdırılması və idarə edilməsi mövzularına dair ilkin nəzəri-texniki biliklər barədə məlumat verib. Seminarda, həmçinin müvafiq sahə üzrə beynəlxalq təcrübələrə də toxunulub, hidrogen istehsalı texnologiyaları və dənizdə külək enerjisi ilə bağlı iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Tədbirdə Energetika Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, ADA Universitetinin, “Azərenerji” ASC, SOCAR və bp Azərbaycan şirkətinin əməkdaşları iştirak ediblər.

The Ministry of Energy and Masdar, Abu Dhabi’s renewable energy company, have hosted an online workshop on hydrogen development and production.
Mohamed Asaad Taher, Manager for Development and Investment (CIS and Russia) for Masdar, and Zaur Mammadov, the Head of Administration of the Ministry of Energy, made opening remarks at the event, held on May 6.
During the workshop, experts from Masdar presented theoretical and technical information on hydrogen energy, hydrogen production technologies using “green” energy, electrolysis devices, offshore wind energy and carbon planning and management. The workshop also covered related international practices, and attendees asked questions on hydrogen production technologies and offshore wind energy.
Employees from the Ministry of Energy, the Ministry of Ecology and Natural Resources, ADA University, Azerenerji OJSC, SOCAR and bp Azerbaijan attended the event.