Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci ilin sosial-iqtisadi yekunlarına həsr olunan müşavirədə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrası məqsədilə Energetika Nazirliyi ilə Yaponiyanın TEPSCO şirkəti arasında müqavilə imzalanıb.
Müqavilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə külək, günəş, hidro, geotermal və bioenerji kimi bərpa olunan enerji potensialından səmərəli istifadə, enerji səmərəliliyi texnologiyaları, müasir enerji idarəetmə yanaşmaları əsasında regionun enerji təminatını həyata keçirmək məqsədilə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ilə əlaqədar müvafiq konsepsiyanın və baş planın hazırlanmasını nəzərdə tutur. Layihə çərçivəsində sahə üzrə beynəlxalq təcrübə araşdırılacaq, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə iqtisadi inkişaf və əhalinin məskunlaşmasından asılı olaraq enerjiyə tələbat və enerji təchizatı ssenariləri, bərpa olunan enerjinin şəbəkəyə inteqrasiyası, enerji effektivliyi, nəqliyyat, şəhərsalma, tullantıların idarə edilməsi, ağıllı şəbəkələr, yaşıl maliyyələşdirmə və s. kimi məsələlər əhatə ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, 1960-cı ildə təsis olunmuş TEPSCO şirkəti dünyanın 90-dan çox ölkəsində layihələr həyata keçirib və "yaşıl enerji" sahəsində beynəlxalq təcrübəyə malikdir. Şirkət tərəfindən Yaponiya, Vyetnam, Malayziya, İndoneziya, Braziliya və Tailandda “ağıllı şəhər” layihələri çərçivəsində “yaşıl həllər” təklif edilib.
Şirkət Azərbaycanda da bir sıra layihələrin icrasında iştirak edib. Bunlardan “Şimal-1” və “Şimal-2” elektrik stansiyalarının tikintisi layihəsində məsləhətçi xidmətlərini, Azərbaycan Respublikasının enerji sektorunun sahəvi təhlili və digərlərini qeyd etmək olar.
Xatırladaq ki, 3 may 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb.

The agreement was signed between the Ministry of Energy and the Japanese company TEPSCO in order to fulfill the tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in connection with the establishment of the “green energy” zone in the liberated territories at the meeting dedicated to the socioeconomic results of 2020.
The agreement envisages the effective use of renewable energy potential such as wind, solar, hydro, geothermal and bioenergy in the liberated territories, energy efficiency technologies, the establishment of a “green energy” zone based on modern energy management approaches in order to realize the energy supply of the region. The project will cover international experience in the field will be examined, and scenarios of energy demand and power supply, network integration of renewable energy, energy efficiency, transport, urban development, waste management, smart networks, green financing.
It should be noted that TEPSCO, founded in 1960, has implemented projects in more than 90 countries of the world and has international experience in the field of "green energy". The company offered “green solutions” within the framework of “smart city” projects in Japan, Vietnam, Malaysia, Indonesia, Brazil and Thailand.
The company has also participated in the implementation of a number of projects in Azerbaijan. These include consulting services in the project on the construction of "Shimal-1" and "Shimal-2" power plants, field analysis of the energy sector of the Republic of Azerbaijan and others.
It should be reminded that on 3 May 2021, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order on measures to establish a “green energy” zone in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.