Amerika Birləşmiş Ştatlarında (ABŞ) səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazovun Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə vitse-prezidenti Antonella Bassani ilə görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycanla Dünya Bankı arasında enerji sahəsində çoxşaxəli əməkdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq ifadə edilib. Ölkəmizdə enerji keçidinin bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi komponentlərinə Dünya Bankının dəstəyinin artırılması, əməkdaşlıq gündəliyində olan prioritet layihələrin icrasının sürətləndirilməsi, həmçinin COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanda daxili istehlak və ixrac məqsədilə bərpa olunan enerjinin inkişaf etdirilməsi, şəbəkənin gücləndirilməsi və modernləşdirilməsi, həmçinin regional “yaşıl enerji” dəhlizinin həyata keçirilməsi ilə bağlı genişmiqyaslı fəaliyyətdə Dünya Bankının iştirakını yüksək qiymətləndirib. Bildirilib ki, Dünya Bankının AYİB və digər potensial tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq şəraitində 2027-ci ilədək 8 külək və günəş elektrik stansiyalarının enerji sisteminə inteqrasiyası məqsədilə şəbəkənin gücləndirilməsi prosesinin intensivləşdirilməsi və bu məqsədlə maliyyə dəstəyinin tezləşdirilməsi ölkəmizin bərpa olunan enerji ilə bağlı hədəflərinin reallaşdırılması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” yaşıl enerji dəhlizinin, növbəti illərdə dənizdə külək enerjisi potensialının artırılması üzrə əməkdaşlığın isə Azərbaycanın “yaşıl enerji”nin təchizatçısı olmasını dəstəklədiyi vurğulanıb. Bu xüsusda, 4 ölkəni əhatə edən dəhlizin texniki-iqtisadi əsaslandırlmasının hazırlanması, Birgə Müəssisənin yaradılması, həmçinin Mərkəzi Asiyadan bu dəhliz vasitəsilə “yaşıl enerji”nin ötürülməsi ilə bağlı məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran vitse-prezident Antonella Bassani bildirib ki, Dünya Bankı COP-a sədrlik edən ölkə olaraq Azərbaycana “yaşıl enerji keçidi” üzrə əldə etdiyi irəliləyişləri nümayiş etdirməkdə, birgə layihələrin tezliklə reallaşmasında və iddialı islahat gündəliyinin icrasında kömək etməyə hazırdır.
Görüşdə, həmçinin 760 MVt gücündə Bankə və Biləsuvar günəş enerjisi layihələrinin enerji sisteminə qoşulması, damüstü günəş panelləri, enerji saxlanc sistemləri, “yaşıl hidrogen”, enerji səmərəliliyi və emissiyaların azaldılması üzrə əməkdaşlığa dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov, who is on a visit to the United States of America, met with Antonella Bassani, World Bank Vice President for Europe and Central Asia.
The sides expressed their satisfaction with the multilateral cooperation between Azerbaijan and the World Bank in the field of energy. Increasing the World Bank's support for renewable energy and energy efficiency components of the energy transition in our country, accelerating the implementation of priority projects on the cooperation agenda, as well as cooperation issues within the framework of COP29 were discussed.
Energy Minister Parviz Shahbazov highly appreciated the participation of the World Bank in large-scale activities related to the development of renewable energy, grid strengthening and modernization for domestic consumption and export in Azerbaijan, as well as in the development of a regional Green Energy Corridor. It was noted that in close cooperation with the EBRD and other potential partners of the World Bank, Intensification of the grid strengthening process in order to integrate 8 wind and solar power plants into the energy system by 2027 and for this purpose, the acceleration of financial support is of great importance for the realization of the renewable energy goals of our country. It was emphasized that the Caspian-Black Sea-Europe green energy corridor and cooperation to increase the offshore wind energy potential in the coming years support Azerbaijan to become a green energy supplier. In this regard, information on the preparation of a feasibility study for the corridor covering 4 countries, the creation of a joint venture, as well as the green energy transfer from Central Asia through this corridor was brought to the attention.
Congratulating Azerbaijan on hosting COP29, Vice-President Antonella Bassani said that the World Bank, as the country presiding over COP, is ready to help Azerbaijan demonstrate its progress on the green energy transition, in joint projects realization soon and in the implementation of an ambitious reform agenda.
At the meeting, the sides also exchanged views cooperation on connection of 760 MW Banka and Bilasuvar solar energy projects to the energy system, rooftop solar panels, energy storage systems, “green hydrogen”, energy efficiency and emission reduction .