Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyə Prezidentlərinin qardaşlıq-dostluq münasibətlərinin ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əlaqələrin, o cümlədən enerji əməkdaşlığının davamlı inkişafını təmin etməsindən məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycan-Türkiyə çoxşaxəli enerji tərəfdaşlığının müttəfiqlik münasibətlərinin möhkəmləndirilməsində rolundan bəhs edilib.
Söhbət zamanı hazırda iki ölkənin enerji gündəliyinin prioritet istiqamətləri üzrə geniş müzakirələr aparılıb. Azərbaycandan Türkiyə və Avropaya təbii qaz təchizatının mövcud vəziyyəti və uzunmüddətli perspektivləri, TANAP-ın genişləndirilməsi, həmçinin İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin inşası və bu il istismara verilməsindən irəli gələn məsələlər nəzərdən keçirilib. Bundan başqa Naxçıvanın “yaşıl enerji zonası” kimi inkişafında Türkiyə ilə əməkdaşlığın önəmi vurğulanıb və bu xüsusda burada istehsal olunacaq elektrik enerjisinin Türkiyəyə ixracı, buradan Avropaya nəqli imkanlarının araşdırılması, bu məqsədlə infrastrukturun yaradılması kimi məsələlərin həlli ilə bağlı hər iki tərəfin iştirakı ilə yaradılmış İşçi qrupu çərçivəsində fəaliyyət nəzərdən keçirilib. Bu istiqamətdə növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Görüşdə, həmçinin bu il Türkiyədə Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumunun keçirilməsinə də toxunulub və bu formatda davamlı tədbirlərin və intensiv əlaqələrin iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın ayrı-ayrı istiqamətlərdə inkişafına töhfə verəcəyi qeyd olunub.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with a delegation led by Turkish Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, who is on a visit to our country.
At the meeting, satisfaction was expressed with the fact that the fraternal and friendly relations of the Presidents of Azerbaijan and Türkiye ensure the sustainable development of relations between our countries in all areas, including energy cooperation. The role of the Azerbaijan-Türkiye multilateral energy partnership in strengthening allied relations was discussed.
During the conversation, extensive discussions were held on the priority areas of the energy agenda of the two countries. The current status and long-term prospects of natural gas supply from Azerbaijan to Türkiye and Europe, the expansion of TANAP, as well as the construction of the Igdir-Nakhchivan gas pipeline and its commissioning this year were considered. In addition, the importance of cooperation with Türkiye in the development of Nakhchivan as a green energy zone was emphasized, and in this regard, activities within the working group established with the participation of both sides regarding to the investigation of the possibilities of exporting the electricity produced here to Türkiye and the possibility of transporting it from here to Europe, as well as the creation of infrastructure for this purpose were reviewed. The next steps in this direction have been determined.
At the meeting, the holding of the Azerbaijan-Türkiye 4th Energy Forum in Türkiye was also touched upon this year and it was noted that the sustainable events and intensive ties in this format will contribute to the development of energy cooperation between the two countries in different directions.