Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı məqsədi ilə dənizdə külək enerjisi resursundan istifadə üzrə əməkdaşlığa dair Energetika Nazirliyi ilə Dünya Bankı Qrupunun üzvü Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Bu memorandum Energetika Nazirliyi və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin təşviqi, həmçinin energetika sektorunun maliyyə davamlılığı və səmərəliliyinin artırılması üçün bu sahədə özəl sektorun iştirakının dəstəklənməsi kimi ümumi məqsədlər kontekstində imzalanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bərpa olunan enerji dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən 2030-cu ilə qədər Azərbaycanın sosial-iqtisadi və şaxələndirilmiş yeni inkişaf kursunun, eləcə də təmiz ətraf mühitə nail olmağın mühüm prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bərpa olunan enerjinin istehsal və istehlakda əhəmiyyətli mövqeyə malik olması dənizin də külək enerjisi potensialından istifadəni zəruri edir. Xəzər dənizinin zəngin enerji resursları yalnız karbohidrogen sənayesinin deyil, yaşıl enerji sektorunun inkişafı üçün də mühüm mənbədir. IFC ilə birgə əməkdaşlıq səyləri Azərbaycanda dənizdəki külək enerjisinin istehsalının inkişafına, habelə bərpa olunan enerjidən istifadə sahəsinə və karbon emissiyalarının azaldılmasına töhfə verəcək.”
Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə direktoru Vibke Şloymer deyib: "IFC-nin Azərbaycan üzrə strateji prioritetlərindən biri ölkənin özəl sektorun iştirak etdiyi yeni inkişaf modelinə keçidini dəstəkləməkdir. Neft və qaz resursları ilə zəngin olan ölkənizə dənizdə külək enerjisi potensialının müəyyənləşdirilməsinə və inkişaf etdirilməsinə yardım etməklə özəl sektorun inkişafı gücləndirilə, eyni zamanda, enerji keçidi dəstəklənə bilər. Bu, Azərbaycanın infrastrukturunun inkişafında və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə katalizator rolunu oynayacaqdır."
Memoranduma əsasən, IFC ilə əməkdaşlıq Azərbaycanda dənizdə külək enerjisi potensialının qiymətləndirilməsini və yol xəritəsinin işlənib-hazırlanmasını, növbəti mərhələdə isə dənizdə müvafiq layihələrlə bağlı tenderlərin təşkili, özəl sektorla tərəfdaşlığın müəyyənləşdirilməsi, yardımçı investisiyaların həyata keçirilməsi kimi dəstəkləri nəzərdə tutur.
Anlaşma Memorandumu ilə nəzərdə tutulan bütün bu işlər IFC-nin “Dənizdə Külək Enerjisinin İnkişafı Proqramı” çərçivəsində yerinə yetiriləcək. Bu proqram Dünya Bankı Qrupunun təşəbbüsü olan “Enerji Sektorunun İdarəedilməsində Yardım Proqramı” - ESMAP çərçivəsində maliyyələşdirilir. ESMAP çərçivəsində aparılan ilkin təhlillərə görə, Azərbaycanda dənizdə külək enerjisinin texniki potensialı 157 QVt səviyyəsində qiymətləndirilir.
Xatırladaq ki, 100-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasına Azərbaycan 1995-ci ildən üzvdür.

A Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Energy and IFC, a member of the World Bank Group, on cooperation in the use of offshore wind energy resources in order to develop the renewable energy sector in Azerbaijan.
The memorandum was signed in the context of the common goals of the Ministry of Energy and IFC, such as promoting the use of renewable energy sources in our country, as well as supporting participation of private sector in this area to improve the financial sustainability and efficiency of the energy sector.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said: "Renewable Energy has been determined by the Head of State Ilham Aliyev as one of the significant priorities of Azerbaijan's socio-economic and diversified development course, as well as achieving a clean environment by 2030. It is necessary to use the offshore wind energy potential to ensure that the renewable energy has a significant position in production and consumption.
The rich energy resources of the Caspian Sea are an important source for the development of not only the hydrocarbon industry, but also the green energy sector. Cooperation efforts with IFC will contribute to the development of offshore wind energy production in Azerbaijan, as well as the use of renewable energy and the reduction of carbon emissions.”
Wiebke Schloemer, IFC Director for Europe and Central Asia, said: “One of IFC’s strategic priorities in Azerbaijan is to support the country’s move to a new private-sector led growth model. Helping the nation—rich in oil and gas resources—explore and develop offshore wind energy can increase private sector participation, while also supporting energy transition. This will play a catalytic role, strengthening Azerbaijan’s infrastructure and tackling climate change.”
According to the Memorandum, cooperation with the IFC envisages an assessment of the potential of offshore wind power in Azerbaijan and the development of a roadmap, and at the next stage - the tender management related to relevant offshore projects, the definition of partnerships with the private sector, and the implementation of auxiliary investments.
The work stipulated by the Memorandum of Understanding will be implemented within the IFC Offshore Wind Development Program. This program is funded by the World Bank`s Energy Sector Management Assistance Program, ESMAP. The technical potential of offshore wind energy in Azerbaijan is estimated at 157 gigawatts, according to a preliminary analysis provided by the Energy Sector Management Assistance Program (ESMAP).
It should be reminded that Azerbaijan became a member of IFC, working in more than 100 countries since 1995.