Energetika Nazirliyində müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə nazirliyin rəhbərliyi və kollektivi Fəxri Xiyabana gedərək dahi liderin abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyaraq əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad ediblər.
Daha sonra tədbir milli dövlətçiliyimizin banisi Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş toplantı ilə davam edib. Toplantıda çıxış edən nazir Pərviz Şahbazov Azərbaycanı tarixinin ən çətin dövrlərində iqtisadi tərəqqiyə, siyasi yüksəlişə və mədəni intibaha aparan Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nailiyyətlərindən danışıb. Bildirilib ki, Ulu Öndərin fenomenal dövlətçilik zəkası, sarsılmaz iradəsi, böyük hədəflərə hesablanmış strateji qərarları ilə qazanılmış irəliləyişlər hesabına müstəqil Azərbaycan dövləti tədricən böhrandan rəvan inkişaf yoluna çıxarılıb, ölkəmizin demokratik-hüquqi dövlət kimi inkişafı təmin edilib.
Çıxışda Ümummilli Liderin bütün arzu və ümidlərini gerçəkləşdirmiş, Azərbaycanı öz tarixinin ən qüdrətli dövlətinə çevirən Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Heydər Əliyevin strateji inkişaf siyasətinin davam etdirildiyi vurğulanıb. Vətən Müharibəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa edildiyi tarixi qələbə, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda davam etdirilən yenidənqurma və inkişaf, uğurla reallaşdırılan enerji layihələri, beynəlxalq aləmdə dostlarımızın sırasının genişləndirilməsi və s. kimi saysız-hesabsız nailiyyətlər Ulu Öndərin arzularının reallaşdırılmasına bariz nümunələr kimi qeyd edilib.
Sonra Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən film izlənilib.
Tədbirin sonunda müdrik dövlət xadimi Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Energetika Nazirliyi üzrə təsdiq edilmiş Təqvim Planının icrasına dair təqdimat nümayiş etdirilib, görülən tədbirlər barədə hesabat dinlənilib.

A commemorative event dedicated to the memory of the architect and founder of the independent state of Azerbaijan, genius person Heydar Aliyev was held at the Ministry of Energy.
First, the leadership and staff of the Ministry of Energy and agencies visited the Alley of Honor, laid flowers and paid tribute to his dear memory.
Then the event continued with a meeting dedicated to the commemorative day of the founder of our national statehood Heydar Aliyev. Speaking at the meeting, Minister Parviz Shahbazov spoke about the achievements of Heydar Aliyev's far-sighted policy, which led Azerbaijan to economic progress, political growth and cultural renaissance in the most difficult periods of its history. It was noted that thanks to the phenomenal statehood intelligence of the Great Leader, his unshakable will, his strategic decisions aimed at great goals, the independent state of Azerbaijan gradually moved from the crisis to a smooth path of development, and the development of our country as a democratic and legal state was ensured.
In the speech, it was emphasized that the strategic development policy of Heydar Aliyev was continued under the leadership of President Ilham Aliyev, who fulfilled all the dreams and hopes of the National Leader and turned Azerbaijan into the most powerful state in its history. Countless achievements such as historical victory in the Patriotic War, the restoration of the territorial integrity and sovereignty of our country, reconstruction and development in our liberated lands, successfully implemented energy projects, expansion of the ranks of our friends in the international arena, etc. were noted as clear examples of the realization of the dreams of the Great Leader.
Then a film about the life and activities of the National Leader was watched.
At the end of the event, a presentation on the implementation of the calendar plan approved by the Ministry of Energy in connection with the 100th anniversary of the wise statesman Heydar Aliyev was demonstrated and a report on the measures taken was made.