Energetika naziri Pərviz Şahbazov “ACWA Power” şirkətinin İdarə heyətinin sədri Məhəmməd Abunayyan ilə videokonfrans formatında görüş keçirib. Görüşdə qoyuluş gücü 240 MVt olan külək elektrik stansiyası layihəsi üzrə investisiya, enerji alqı-satqısı və ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqavilələrinin imzalanmasından sonrakı müddət ərzində görülən və planlaşdırılan işlər müzakirə edilib.
Nazir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” 05 dekabr 2019-cu il tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın beşinci iclasının keçirildiyini qeyd edib və iclasda külək elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı aparılmış müzakirələr haqqında məlumat verib.
Şirkət rəhbəri layihə üzrə Energetika Nazirliyi və “Azərenerji” ASC ilə əməkdaşlıq çərçivəsində görülmüş işlərdən danışıb. Hər iki tərəfdən layihənin icrasına cəlb olunan ekspertlərin peşəkarlığı yüksək qiymətləndirilib, səmərəli əməkdaşlığa görə təşəkkür edilib. Bildirilib ki, müqavilə tərəfləri arasında yüksək inam və etibarın olması layihənin vaxtında və uğurla tamamlanacağına əminlik yaradır.
Görüş zamanı sahə üzrə təlim, seminar, məlumat mübadiləsi tədbirlərinin həyata keçirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb, layihənin yalnız biznes layihəsi deyil, o cümlədən bilik və təcrübə transferi layihəsi olduğu qeyd edilib.
Xatırladaq ki, qoyuluş gücü 240 MVt olan külək elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı müvafiq müqavilələr Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə “ACWA Power” şirkəti arasında ötən ilin 29 dekabr tarixində imzalanıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov held a meeting with Chairman of the Board of ACWA Power Mohammed Abunayyan in videoconference format. The meeting discussed the work done and planned during the period after the signing of investment, energy purchase and transmission network connection agreements on the wind power plant project with an installed capacity of 240 MW.
The minister underlined the 5th meeting held by the Commission established pursuant to Order No 1673 dated 05 December 2019 on measures for the implementation of pilot projects in the field of the use of renewable energy by the President of the Republic of Azerbaijan and provided information on the discussions held on the wind power plant.
The head of company talked about the work done within the cooperation with the Ministry of Energy and Azerenerji OJSC under the project. The professionalism of experts involved in the project implementation from the both sides was highly appreciated and the efficient cooperation was acknowledged. It was noted that the high level of trust and reliability between the contractual parties ensures the timely and successful completion of the project.
At the meeting, the necessity of having trainings, seminars and exchange of information in place was underlined and it was noted that it was not just a business project but also a transfer of knowledge and practice.
It should be reminded that the contracts in connection with the wind power plant with an installed capacity of 240 MW were signed between the Ministry of Energy, Azernerji OJSC and ACWA Power on the 29th day of December of the last year.