Naxçıvan şəhərində energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın həmsədrliyi ilə Azərbaycan-Türkiyə III Enerji Forumu və “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” Beynəlxalq Konfransı keçirilib. Tədbirin açılış mərasimində Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli, energetika naziri Pərviz Şahbazov, Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, həmçinin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) iqlim dəyişikliyi və ətraf mühit naziri Mariam Mohammed Almheiri çıxış ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli iki ölkənin qardaşlıq və müttəfiqlik münasibətlərinin regionda sabitlik və enerji təhlükəsizliyinin təminatında əhəmiyyətindən bəhs edib. Forum və Konfransın Naxçıvanda keçirilməsinin Muxtar Respublikanın “yaşıl enerji zonası”na çevrilməsi prosesinə töhfə verəcəyini qeyd edib: “Yaşıl enerji” layihələrinin reallaşdırılması yaxın illərdə Naxçıvanı enerji ixracatçısına çevirəcək və onun strateji əhəmiyyətini daha da artıracaqdır.”
Naxçıvanın bütün dövrlərdə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin mərkəzində olduğunu vurğulayan energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, hər iki ölkənin Prezidentləri cənab İlham Əliyev və cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın bir-birinə sarsılmaz inam və güvənlə yürütdükləri siyasət, onların liderliyi ilə tarixdə bənzəri olmayan Azərbaycan-Türkiyə birliyinin gücü qardaş-dost münasibətlərimizi müttəfiqlik statusuna yüksəldib. Bildirilib ki, Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirməyi və onu “yaşıl enerji” zonasına çevirməyi hədəfləyən yeni inkişaf mərhələsi Azərbaycan-Türkiyə enerji əməkdaşlığında yeni səhifədir: “Bu günlərdə illik 500 milyon kubmetr qaz tədarük edəcək İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin təməlinin qoyulması, həmçinin Azərbaycanda və Türkiyədə bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal olunan elektrik enerjisinin ötürülməsi sahəsində əməkdaşlıq sənədinin imzalanması mərasimində Azərbaycan-Türkiyə Prezidentlərinin iştirakı bir daha göstərdi ki, ölkələrimiz yeni strateji kursun birgə həyata keçirilməsində qərarlıdırlar və onların siyasi iradəsi bu prosesdə də həlledicidir.”
Külək və günəş enerjisi üzrə 1500 MVt-lıq istehsal güclərinin yaradılması və onun ən azı 1000 MVt-nın ixrac edilməsi planları çərçivəsində beynəlxalq enerji şirkətləri ilə əməkdaşlığın Naxçıvanı “yaşıl enerji”nin istehsalı - ixracının da mənbəyi və marşrutuna çevirəcəyi qeyd edilib. Bu xüsusda, “TotalEnergies” və “Nobel Energy” şirkətləri ilə ümumi gücü 650 MVt olan günəş elektrik stansiyalarının inşası və istehsal ediləcək elektrik enerjisinin Türkiyəyə ixracı üzrə əməkdaşlıq edildiyi bildirilib. “Masdar” şirkəti ilə ilkin mərhələdə gücü 150 MVt olan günəş elektrik stansiyası, “Czech Engineering” şirkəti ilə günəş elektrik stansiyaları, eləcə də Almaniyanın “Notus” şirkəti ilə “yaşıl enerji” layihələrinin reallaşdırılması ilə bağlı planlar diqqətə çatdırılıb.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar isə çıxışında bildirib: “Türkiyə və Azərbaycan olaraq Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum və TANAP təbii qaz boru kəmərləri kimi regionumuzun və Avropanın enerji təchizatı təhlükəsizliyinə mühüm töhfələr verən böyük infrastruktur layihələrini yeni dövrdə bərpa olunan enerji, elektrik interkonnektor layihələri, mədənçilik kimi müxtəlif sahələrdə də inkişaf etdirmək istəyirik.”
BƏƏ-nin iqlim dəyişikliyi və ətraf mühit naziri Mariam Mohammed Almheiri çıxışında “Masdar” şirkətinin Azərbaycandakı fəaliyyətinin önəmindən danışıb: “Ölkəm qısa zamanda COP28-də dünya liderlərini, sənaye öncüllərini və iqlim ekspertlərini qəbul edəcək. “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” Beynəlxalq Konfransında aparılan müzakirələr bu ilin sonunda Dubayda keçiriləcək COP28 müzakirələrinə öz töhfəsini verəcək”.
Forum və Konfrans paralel şəkildə işini davam etdirib. Konfrans çərçivəsində “Enerji keçidi sahəsində dövlət siyasəti”, “Enerji keçidinə şirkətlərin baxışı və töhfəsi”, “Naxçıvan ”yaşıl enerji” zonası kimi: potensial imkanlar və layihələr”, “Naxçıvanın yaşıl enerji potensialının Türkiyəyə və Avropa bazarlarına ixracı imkanları”, “Naxçıvanda bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində konseptual yanaşmalar və milli kontentin yaradılması imkanları”, “Naxçıvanda yaşıl enerji layihələrinin maliyyələşdirilməsi imkanları” mövzularında plenar sessiyalar keçirilib.
Tədbirlərdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev, Naxçıvan MR-in Nazirlər Kabinetinin Baş nazirinin müavini Bəxtiyar Məmmədov, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin idarə heyətinin sədri Samir Axundov, “Azərenerji” ASC-nin vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən Vüqar Şahmuradov, Naxçıvan MR-in Dövlət Energetika Xidmətinin rəisi Namiq Paşayev, eləcə də BOTAŞ, TPAO, TEİAŞ, “ACWA Power”, “TotalEnergies”, “bp”, “Masdar”, “China Gezhouba Group Overseas Investment”, “Nobel Energy”, Türkiyə Külək Enerjisi Birliyi, MTA, EPİAŞ, TÜREB, GÜNDER, TEPSCO, Türkiyə Enerji Ticarəti Dərnəyi, “McKinsey & Company”, DTİK, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, İslam İnkişaf Bankının İslam Korporasiyası, Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankının səlahiyyətli nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.
Yekunda “Azərbaycan-Türkiyə III Enerji Forumunun Protokolu”, həmçinin “Naxçıvan üzərindən “Türkiyə-Azərbaycan Qarşılıqlı Əlaqə” layihəsinin icrası ilə əlaqədar 2023-2025-ci illərdə “TEİAŞ” və “Azərenerji” ASC-nin birgə həyata keçirəcəyi Yol Xəritəsi”, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və “A-Z Czech Engineering” MMC arasında Azərbaycan Respublikası ərazisində bərpa olunan enerji mənbələri üzrə layihələrin icrası, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında gücü 500 MVt-a qədər olan günəş elektrik stansiyasının tikintisi, eləcə də elektrik enerjisinin Türkiyəyə ixracı üçün ötürücü şəbəkənin qurulması imkanlarının araşdırılması üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” və “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və “ACWA Power” şirkəti arasında Batareya Enerji Saxlama Sistemi (BESS) layihəsi və 200 MVt quruda külək layihəsi üçün tədbirlər təqvimi (Yol xəritəsi)” imzalanıb.

The 3rd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum and Nakhchivan - Green Energy Zone International Conference were held in Nakhchivan under the co-chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov and Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Alparslan Bayraktar. Plenipotentiary Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic Fuad Najafli, Minister of Energy Parviz Shahbazov, Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Alparslan Bayraktar, as well as Minister of Climate Change and Environment of the United Arab Emirates (UAE) Mariam Mohammed Almheiri delivered speeches at the opening ceremony.
Plenipotentiary Representative of the President of the Republic of Azerbaijan Fuad Najafli spoke about the importance of fraternal and allied relations between the two countries in ensuring stability and energy security in the region. He noted that the holding of the Forum and Conference in Nakhchivan will contribute to the process of transformation of the Autonomous Republic into a green energy zone: The implementation of green energy projects will turn Nakhchivan into an energy exporter in the coming years and further increase its strategic importance.”
Emphasizing that Nakhchivan has always been at the center of Azerbaijani-Turkish relations, Energy Minister Parviz Shahbazov said that the policy pursued by the presidents of both countries, Mr. Ilham Aliyev and Mr. Recep Tayyip Erdogan, with unshakable confidence and trust in each other, and the strength of the Azerbaijani-Turkish fellowship, which has no equal in history under their leadership, has raised our brother-friendly relations to the level of alliance. It was noted that a new stage of development aimed at strengthening the energy security of Nakhchivan and turning it into a green energy zone is a new page in Azerbaijan-Türkiye energy cooperation: “Recently, the participation of the presidents of Azerbaijan and Türkiye in the groundbreaking ceremony of the Igdir-Nakhchivan gas pipeline, which will supply 500 million cubic meters of gas, as well as in the ceremony of signing the cooperation document in the field of transmitting the power generated from the renewable energy sources in Azerbaijan and Türkiye once again showed that our countries are determined in jointly implementing the new strategic course and their political wills are decisive in the process."
It was noted that cooperation with international energy companies within the plans to develop a generation capacity of 1500 MW on wind and solar energy and export at least 1000 MW will turn Nakhchivan into a source and route of generation and export of green energy. In this regard, it was noted that cooperation with the companies TotalEnergies and Nobel Energy on the construction of solar power plants with a total capacity of 650 MW and the export of electricity to Türkiye. The plans for implementing the solar power plant with a capacity of 150 MW at the initial stage with Masdar, solar power plants with Czech Engineering, as well as green energy projects with the German company Notus were brought to the attention.
Turkish Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar said in his speech: “As Türkiye and Azerbaijan, we want to develop major infrastructure projects such as the Baku-Tbilisi-Jeyhan oil pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum and TANAP natural gas pipelines, which have made significant contributions to the energy supply security of our region and Europe also in various fields such as renewable energy, power interconnector projects and mining in the new era.”
UAE Minister of Climate Change and Environment Mariam Mohammed Almheiri spoke about the importance of Masdar's activities in Azerbaijan: "My country will soon receive world leaders, industry pioneers and climate experts at COP28. The discussions held at the "Nakhchivan - Green Energy Zone" International Conference will contribute to the COP28 discussions to be held in Dubai later this year.”
The Forum and Conference continued in parallel. Plenary sessions on State Policy in the Field of Energy Transition, Vision and Contribution of Companies to the Energy Transition, Nakhchivan as a Green Energy Zone: Potential Opportunities and Projects, Opportunities for Export of Nakhchivan's Green Energy Potential to Türkiye and European Markets, Conceptual Approaches in the Field of Renewable Energy Sources in Nakhchivan and Opportunities for Developing National Content, Opportunities for Financing Green Energy Projects in Nakhchivan were held.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Rauf Hajiyev, Deputy Prime Minister of the Cabinet of Ministers of Nakhchivan Autonomous Republic Bakhtiyar Mammadov, President of SOCAR Rovshan Najaf, Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency Javid Abdullayev, Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency Samir Akhundov, Acting Vice-President of Azerenergy OJSC Vugar Shahmuradov, Chief of the State Energy Service of the Nakhchivan Autonomous Republic Namig Pashayev, as well as the authorized representatives from BOTAŞ, TPAO, TEİAŞ, ACWA Power, TotalEnergies, bp, Masdar, China Gezhouba Group Overseas Investment, Nobel Energy, Turkish Wind Energy Association, MTA, EPİAŞ, TÜREB, GÜNDER, TEPSCO, Turkish Energy Trade Association, McKinsey & Company, DTİK, International Finance Corporation, Islamic Corporation under the Islamic Development Bank, World Bank, Asian Development Bank made speeches.
In the end, Protocol of the 3rd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum, as well as the Road Map to be implemented jointly by TEİAŞ and Azerenergy OJSC in 2023-2025 in connection with the implementation of the project Türkiye-Azerbaijan Interaction through Nakhchivan, Memorandum of Understanding between the Azerbaijan Renewable Energy Agency and A-Z Czech Engineering LLC on cooperation on implementing the projects on renewable energy sources in the territory of the Republic of Azerbaijan, investigating the possibilities of building a transmission network to export the power to Türkiye, and Calendar of events (Road Map) for Battery Energy Storage System (Bess) project and 200 MW onshore wind project between the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and ACWA Power were signed.