Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” 05 dekabr 2019-cu il tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın beşinci iclası keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə videokonfrans formatında keçirilən iclasda Komissiyanın dördüncü iclasından ötən dövr ərzində pilot layihələrin icrası istiqamətində görülən işlər nəzərdən keçirilib, “Qoyuluş gücü 240 MVt olan külək elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı pilot layihənin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 28 dekabr tarixli 2366 nömrəli Sərəncamının icrasının təmin edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 29 dekabr tarixli 721s nömrəli Sərəncamının icrasının gedişi müzakirə olunub.
İclası açan komissiya sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi ilə bağlı irəli sürülmüş vəzifələrin icrası məqsədi ilə ölkəmizdə külək enerjisi sahəsində özəl investisiya hesabına ilk pilot layihənin həyata keçirilməsi üçün “ACWA Power” şirkəti ilə müvafiq qurumlar arasında imzalanmış müqavilələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, komissiya üzvləri tərəfindən torpaqların istifadəsi və imzalanmış müqavilələrlə əlaqədar müvafiq qanunvericilik aktlarına dəyişiklik, investisiya təşviqi sənədi, imzalanmış müqavilələr üzrə öhdəliklərə dair müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, lisenziya və icazələrin alınması, eləcə də digər istiqamətlər üzrə aidiyyəti qurumlarla birgə görülmüş işlər və həyata keçiriləcək növbəti addımlar barədə məlumat verilib.
Eyni zamanda, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti ilə qoyuluş gücü 230 MVt olan günəş elektrik stansiyası pilot layihəsi üzrə danışıqların gedişi barədə məlumat verilib, müvafiq layihə sənədləri üzrə müzakirələrin son mərhələdə olduğu, yaxın gələcəkdə yekunlaşdırılacağı diqqətə çatdırılıb.
Videokonfransda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Mərkəzi Bankın, “Azərenerji” və “Azərişıq” ASC-lərin nümayəndələri iştirak edib.

The fifth meeting of the commission established by the Order No 1673 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 05, 2019 “On the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources” was held.
At the meeting in video conference format, chaired by Minister of Energy Parviz Shahbazov, the work done in the implementation of pilot projects since the fourth meeting of the Commission was reviewed. The implementation of the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 721s dated December 29, 2020 was discussed on ensuring the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 2366 dated December 28, 2020 on "Implementing a pilot project related to the construction of a wind power plant with an installed capacity of 240 MW".
Making an opening speech, the chairman of the commission stressed the importance of the agreements signed between “ACWA Power” and relevant agencies for the implementation of the first pilot project at the expense of private investment in the field of wind energy in our country in order to fulfill the tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to expand the use of renewable energy sources in our country.
Then, according to the agenda of the meeting, the members of the commission were informed about changes to the relevant legislative acts related to land use and signed agreements, investment promotion document, implementation of relevant measures on obligations under signed contracts, obtaining licenses and permits, as well as the work done together with relevant bodies in other directions and the next steps to be implemented.
At the same time, information was given on the negotiation process with “Masdar” company of the United Arab Emirates on the pilot project of solar power plant with an installed capacity of 230 MW, and it was noted that the discussions on the relevant project documents were at the final stage and will be completed in the near future.