Energetika naziri Pərviz Şahbazov Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) birinci vitse-prezidenti Yurgen Riqterinkin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Bankla enerji sahəsində çoxistiqamətli əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib. Bu sahədə Azərbaycan-AYİB əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanları, həmçinin Bankın maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən layihələr barədə müzakirələr aparılıb. Bu xüsusda, AYİB-in dəstək layihələri çərçivəsində bərpa olunan enerji hərraclarının keçirilməsi və “Energetika və kommunal xidmətlər sahəsində tənzimləyici haqqında” Qanun layihəsinin hazırlanması ilə bağlı proseslərin gedişatı barədə məlumat verilib. “Bərpa olunan enerji mənbələrinin ərazisində elektrik enerjisi istehsalçısının seçilməsi” Qaydasının təsdiq olunması mühüm irəliləyişlərdən biri kimi vurğulanıb. Həmçinin ölkəmizdə bərpa olunan enerji güclərinin reallaşdırılması və enerji sisteminə inteqrasiyası ilə əlaqədar elektrik enerjisi şəbəkəsinin gücləndirilməsi məqsədilə aparılan tədqiqatlardan bəhs edilib. Bankla bu istiqamətdə əməkdaşlığa dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə 240 MVt gücündə “Abşeron-Xızı” Külək Elektrik Stansiyası, “Xəzər-Avropa İttifaqı Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihələrinin icrası ilə bağlı son vəziyyət də nəzərdən keçirilib. “Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin Avropa Komissiyası tərəfindən dəstəkləndiyi və Avropa maliyyə institutlarının layihədə iştiraka maraq göstərdikləri qeyd edilib. Söhbət zamanı Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi layihəsində AYİB ilə əməkdaşlıq perspektivləri, eləcə də ötən ilin dekabrında imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının elektroenergetika sektorunun inkişafı ilə bağlı texniki dəstəyə dair Anlaşma Memorandumu”ndan irəli gələn digər məsələlər müzakirə edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with a delegation led by First Vice-President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Jürgen Rigterink.
The multilateral energy cooperation with the Bank in the field of energy was highly appreciated at the meeting. The sides discussed the possibilities of expanding the Azerbaijan-EBRD cooperation, as well as the projects implemented with the Bank's financial support. In this regard, information was given on the progress of the processes related to holding renewable energy auctions within the EBRD support projects and the preparation of the draft law on the regulator in the field of energy and utilities. The approval of the regulation "Selection of an electricity producer in the territory of renewable energy sources" was highlighted as one of the important advances. The studies conducted to strengthen the electric power network in connection with the implementation of renewable energy capacities in Azerbaijan were also discussed. There was an extensive exchange of views with the bank on cooperation in this direction.
The sides reviewed the current status of the implementation of the 240 MW Khizi-Absheron Wind Power Plant and the Caspian Sea-European Union Green Energy Corridor projects. It was noted that the European Commission supports the Green Energy Corridor, and the European financial institutions are interested in participating in the project. During the conversation, the sides also discussed the prospects for cooperation with the EBRD in the Southern Gas Corridor expansion project, as well as other issues arising from the Memorandum of Understanding on technical support for the development of the electirical engineering sector in the Republic of Azerbaijan signed in December last year.