Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Abşeron” qaz-kondensat yatağından ilk qazın verilməsi mərasimində iştirakı məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan “Total Energies” şirkətinin baş icraçı direktoru Patrik Puyannenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə “Abşeron” yatağının yüksək hasilat göstəriciləri ilə istismara verilməsi və “Total Energies” şirkəti ilə əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycanın enerji təchizatçısı kimi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsində “Abşeron”un əhəmiyyəti, xüsusilə təbii qazın enerji təhlükəsizliyinin təminatında rolu vurğulanıb. Layihənin növbəti mərhələsi “Faza - 1” üzrə proseslərin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı “Total Energies” şirkətinin Azərbaycanda karbohidrogen sektorunda fəaliyyəti ilə bağlı məsələlərlə yanaşı, ümümi gücü 500 MVt olan külək-günəş enerjisi, enerji saxlanc sistemləri layihələrinin həyata keçirilməsi də müzakirə edilib. Həmçinin ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalı, şəbəkəyə inteqrasiyası və ixracı ilə bağlı layihələrin cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib, əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb, növbəti addımlar razılaşdırılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with a delegation led by Patrick Puyanne, CEO of Total Energies who is on a visit to our country to participate in in the ceremony dedicated to the first gas production from the Absheron gas condensate field.
At the meeting, satisfaction was expressed with the commissioning of the Absheron gas field with high production indicators as well as cooperation with TotalEnergies. The importance of the Absheron gas field in fulfilling Azerbaijan's obligations as an energy supplier was emphasized, in particular the role of natural gas in ensuring energy security. In addition, there was an exchange of views on the development of the processes of the Phase 1 project.
During the conversation, in addition to issues related to the activities of TotalEnergies in the hydrocarbon sector of Azerbaijan, the implementation of wind and solar energy projects with a total capacity of 500 MW and energy storage systems were also discussed. The current status of projects related to the production, integration, and export of electricity from renewable energy sources in our country was also reviewed, opportunities for cooperation were considered, and the parties agreed on further steps.