Azərbaycan və Özbəkistan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi məqsədilə energetika naziri Pərviz Şahbazov və ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə dövlət başçılarının ölkələrimiz arasında münasibətlərin hərtərəfli inkişafını və bütün sahələrdə möhkəmləndirilməsini əks etdirən strateji kursundan bəhs edilib, bu siyasətin enerji əməkdaşlığının inkişafında yeni səhifə açdığı bildirilib. Son dövrlərdə energetika sahəsində əməkdaşlıqla bağlı əldə edilmiş razılaşmaların icrası, bu çərçivədə İşçi qrupunun bu yaxınlarda Daşkənd şəhərində keçirilən iclası, hər iki ölkənin müvafiq nazirlikləri, eləcə də neft-qaz və elektrik enerjisi sahəsində fəaliyyət göstərən strukturları arasında müxtəlif layihələrlə əlaqədar aparılan müzakirələr müsbət məqamlar kimi qeyd edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Azərbaycan-Özbəkistan çoxistiqamətli enerji əməkdaşlığı üçün geniş imkanlar və hər iki ölkə Liderləri tərəfindən bu potensialın reallaşmasını dəstəkləyən güclü siyasi iradə mövcuddur: “İnanırıq ki, birgə səmərəli fəaliyyətimiz yaxın iki il ərzində çoxsaylı enerji layihələrinin həyata keçirilməsi ilə nəticələnəcək”.
Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov da ölkələrimizin enerji sahəsində əməkdaşlığının yeni mərhələyə yüksəldiyini, bu xüsusda SOCAR və “Özbəkneftegaz” ASC-nin birgə fəaliyyətinin, həmçinin elektrik enerjisi, xüsusilə “yaşıl enerji” ilə bağlı perspektiv işbirliyinin enerji tərəfdaşlığının güclənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Görüş çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Özbəkistan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında 2023-2025-ci illər üçün enerji sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair Yol Xəritəsi” imzalanıb. 14 istiqaməti əhatə edən Yol Xəritəsi hər iki ölkədə karbohidrogen resurslarının geoloji kəşfiyyatı və hasilatı, birgə müəssisələrin yaradılmasına dair əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, Azərbaycan və Özbəkistan bərpa olunan enerji, enerji sektorunda islahatlar, enerji resurslarından səmərəli istifadə, enerji keçidi, dekarbonizasiya, hidrogen istehsalı ilə bağlı informasiya və təcrübə mübadiləsi üzrə də əməkdaşlıq edəcəklər. Həmçinin 2023-cü ilin 26 iyul tarixində “Özbəkistan Milli Elektrik Şəbəkəsi” SC ilə “Azərenerji” ASC arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq hər iki ölkənin sistem operatorları arasında əməkdaşlığın davam etdirilməsi də əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi Yol Xəritəsində əks olunub.

A meeting was held between the Minister of Energy Parviz Shahbazov and the delegation led by the Minister of Energy of Uzbekistan Jurabek Mirzamakhmudov to deepen cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan in the field of energy.
At the meeting, the strategic course of the Heads of States reflecting the comprehensive development and strengthening of relations between our countries in all areas was mentioned, and it was noted that this policy opened a new page in the development of energy cooperation. The implementation of the agreements on cooperation in the field of energy in recent years, the recent meeting of the Working Group in Tashkent, discussions on various projects between the relevant Ministries of both countries, as well as institutions operating in the field of oil and gas and electricity were noted as positive points.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that Azerbaijan-Uzbekistan has ample opportunities for multiliteral energy cooperation and strong political will from the leaders of both countries to support the realization of this potential: “We believe that our joint fruitful work will result in the implementation of numerous energy projects over the next two years.”
The Minister of Energy of Uzbekistan, Jurabek Mirzamakhmudov, also emphasized that the energy cooperation of our countries has reached a new stage, in this regard, the joint activity of SOCAR and "Ozbekneftegaz" JSC, as well as perspective cooperation related to electric energy, especially "green energy", will contribute to the strengthening of the energy partnership.
Within the meeting, the Road map for the expansion of cooperation in the energy sector between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan for 2023-2025 was signed. The road map, covering 14 directions, provides for cooperation in the geological exploration and production of hydrocarbon resources in both countries, the creation of joint ventures. According to the document, Azerbaijan and Uzbekistan will also cooperate in the exchange of information and experience on renewable energy, energy sector reforms, efficient use of energy resources, energy transition, decarbonization, hydrogen production. Also, in accordance with the Memorandum of Understanding signed on 26 July 2023 between Uzbekistan National Electric Networks JSC and Azerenergy OJSC, the continuation of cooperation between the system operators of both countries is reflected in the road map as one of the main activities.