Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfirliyinin beynəlxalq ticarət departamentinin Azərbaycan üzrə direktoru və enerji məsələləri üzrə regional rəhbəri Joel Derbyshire arasında onlayn görüş keçirilib.
Zaur Məmmədov tarixi qələbəmizin və işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunmasının ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməklə yanaşı, enerji layihələrimizin də təhlükəsizliyini daha etibarlı təmin edəcəyini qeyd edib.
Daha sonra Azərbaycanda energetika sahəsində islahatlar, ənənəvi energetika, liberal bazar mexanizmlərinə keçid, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində hazırlanmış qanunvericilik aktları haqqında məlumat verilib və “Energetika haqqında” qanun layihəsinin hazırlanma prosesinin davam etdirildiyi bildirilib. Eyni zamanda, bərpa olunan enerji sahəsində görülən işlər, günəş və külək enerjisi sahəsində həyata keçirilən pilot layihələr, sahə üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq məsələləri, ölkəmizdə bərpa olunan enerji potensialı, o cümlədən dənizdə külək enerjisindən istifadə perspektivləri barədə məlumat verilib.
Görüşdə işğaldan azad edilmiş regionların bərpa olunan enerji mənbələri, xüsusilə günəş və külək enerjisi üzrə yüksək potensiala malik olması da xüsusilə vurğulanıb. Həm bu sahələr üzrə, həm də Azərbaycanda dənizdə külək enerjisi, enerjinin saxlanması, hidrogen enerjisi sahələrinin inkişafı istiqamətində birgə əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılmasının məqsədəuyğun olacağı qeyd edilib və qarşı tərəfdən ünvanlanan suallar cavablandırılıb.

Zaur Mammadov, Head of the Administration of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and Joel Derbyshire, Director of the International Trade Department of the embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Azerbaijan, and Regional Head of Energy Affairs, held an online meeting.
At the meeting, the Head of Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov noted that the historic victory and liberation of our occupied lands will not only restore our territorial integrity, but also ensure the security of our energy projects more reliably.
Then, information was given about the reforms in the field of energy in Azerbaijan, transition to the traditional energy, liberal markets, legislative acts in the field of renewable energy and energy efficiency, and the process of drafting the law “On energy” was continued. At the same time, the information was given about the work done in the field of renewable energy, pilot projects in the field of solar and wind energy, issues of international cooperation in the field, renewable energy potential in the country, as well as the prospects of offshore wind energy.
It was also emphasized at the meeting that the liberated regions have high potential for renewable energy sources, especially solar and wind energy. It was noted that it would be appropriate to explore opportunities for joint cooperation in these areas, as well as in the field of offshore wind energy, energy conservation, development of hydrogen energy in Azerbaijan, and the questions addressed from the opposite side were answered.