Energetika naziri Pərviz Şahbazov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfəri çərçivəsində “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Mohammad Abunayyan ilə görüşüb.
Görüşdə 240 MVt gücündə "Xızı-Abşeron" Külək Elektrik Stansiyası, quruda və dənizdə ümumi gücü 2.5 QVt olan külək enerjisi, həmçinin enerji saxlanc sistemləri layihələri üzrə əməkdaşlığın cari vəziyyəti müzakirə edilib.
"Xızı-Abşeron" KES-in reallaşdırılması ilə bağlı fəaliyyət planı və müddətlər nəzərdən keçirilib. İmzalanmış müqavilələrdən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib və stansiyanın tikintisinin intensivləşdirilməsi razılaşdırılıb. Külək Elektrik Stansiyasının 2025-ci ildə istismara veriləcəyi bildirilib. Stansiyada ildə 1 milyard kVt.saat elektrik enerjisinin istehsal edilməsi planlaşdırılır ki, bu da 220 milyon kubmetr təbii qaza qənaətə və 400 min tondan artıq CO2 emissiyasının atmosferə atılmasının qarşısını almağa imkan yaradacaq.
Görüşdə, həmçinin Naxçıvanda bərpa olunan enerjinin inkişafı və ölkəmizdə hidrogenin istehsalının dəyərləndirilməsi ilə bağlı aparılan araşdırmaların nəticələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. “ACWA Power” şirkəti Naxçıvanda “yaşıl enerji” layihələrində iştiraka dəvət edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mohammad Abunayyan, Chairman of the Board of Directors of ACWA Power within his visit to the Kingdom of Saudi Arabia.
At the meeting, the current status of cooperation on projects of Khizi-Absheron Wind Power Plant with a capacity of 240 MW, wind power with a total onshore and offshore capacity of 2.5 GW, as well as energy storage systems were discussed.
The action plan and deadlines for the implementation of Khizi-Absheron WPP were reviewed. The issues arising from the signed contracts were discussed and the intensification of the construction of the station was agreed. It was noted that the Wind Farm will be commissioned in 2025. The station is planned to produce 1 billion kWh of electricity per year, which will save 220 million cubic meters of natural gas and prevent the emission of more than 400,000 tons of CO2 into the atmosphere.
At the meeting, the sides also exchanged views on the results of research on the development of renewable energy in Nakhchivan and the assessment of hydrogen production in our country. ACWA Power was invited to participate in green energy projects in Nakhchivan.