Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) direktor müavini Aygün Zeynalova Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 28-ci Bakı Enerji Forumunda sədrlik etdiyi “Xəzər regionunun yaşıl enerji potensialı” sessiyasında “Xəzər-Avropa İttifaqı Yaşıl Enerji koridoru: Yaşıl Enerjinin İnkişafı və Ötürülməsi Konsepsiyası” mövzusunda çıxış edib.
Çıxış zamanı, Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən layihələr, yaşıl enerjinin və həmçinin hidrogenin Avropa enerji bazarına ixrac imkanları, eləcə də bu istiqamətdə Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan hökumətləri arasında imzalanmış Yaşıl Enerjinin İnkişafı və Ötürülməsinə dair Strateji Saziş çərçivəsində görülən işlər haqqında məlumat verilib. Bununla yanaşı, İtaliyanın “CESİ” şirkətinin hazırladığı Texniki İqtisadi Əsaslandırmanın texniki tapşırığının ilkin versiyasına dair məqamlara aydınlıq gətirilib.
Həmçinin panel müzakirələri çərçivəsində “ACWA Power”, “Masdar” şirkətlərinin eləcə də “CESİ” nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.

Aygun Zeynalova, Deputy director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) chaired the session "Green energy potential of the Caspian region" spoke on the subject "Caspian-European Union Green Energy Corridor: Concept of Green Energy Development and Transmission" at the 28th Baku Energy Forum held within the Baku Energy Week.
During the speech, information was provided on the projects implemented in the field of renewable energy in Azerbaijan, the opportunities to export green energy and also hydrogen to the European energy market, as well as the work done within the framework of the Strategic Agreement on the Development and Transmission of Green Energy signed between the governments of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary in this direction. given. At the same time, the points regarding the initial version of the Terms of References for the Feasibility Study prepared by the Italian company "CESI" were clarified.
Also, within the framework of panel discussions, speeches of representatives of "ACWA Power", "Masdar" companies and "CESI" were heard.