“Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 5 dekabr tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
İclası açan komissiyanın sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov Sərəncamın icrası ilə bağlı Komissiyanın qarşısına qoyulan mühüm vəzifələrdən bəhs edib.
Nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayevin Komissiyanın əvvəlki iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlər və əldə edilmiş nəticələr barədə hesabatı dinlənilib, bərpa olunan enerji mənbələri ərazilərinin müəyyənləşdirilməsi, müvafiq torpaq sahələrinin ayrılması, seçilmiş günəş və külək potensiallı ərazilərlə bağlı aparılan təhlillər, “Qaradağ” GES-in tikintisi ilə bağlı torpaq icarə müqavilələrinin imzalanması, dənizdə külək enerjisi layihələri üçün Xəzər dənizində ayrılması nəzərdə tutulan su sahələrinin razılaşdırılması, eləcə də yaşıl enerjinin elektrik enerjisi şəbəkəsinə inteqrasiyası, şəbəkənin gücləndirilməsi və digər araşdırmalar barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Sonra bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə edilməklə hidrogen istehsalı ilə əlaqədar həyata keçirilən araşdırmaların gedişi barədə təqdimat dinlənilib, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə hazırlanmış "Aşağı karbonlu hidrogen üzrə bazar araşdırması"nın nəticələri təqdim edilib.
Həmçinin “Masdar” şirkəti ilə imzalanacaq yeni investisiya müqaviləsinin əsas parametrləri barədə məlumat verilib. İnvestor şirkətlər tərəfindən qaldırılan məsələlərin həlli ilə bağlı Katiblik tərəfindən hazırlanmış Yol Xəritəsinə dair müzakirələr aparılıb.
Sonda komissiyanın fəaliyyətindən irəli gələn cari məsələlərlə bağlı növbəti iclasadək görüləcək tədbirlər müzakirə olunub, rəy və təkliflər nəzərə alınmaqla müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Fövqəladə Hallar, Müdafiə, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Mərkəzi Bank, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Minatəmizləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələri iştirak edib.

The next meeting of the Commission established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1673 dated 5 December 2019 on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held in the updated version.
Opening the meeting, Chairman of the Commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the important tasks set before the Commission in connection with the execution of the order.
The report on the work done over the past period and the results obtained from the previous meeting of the commission by the Director of AREA Javid Abdullayev was heard. Information on the determination of renewable energy source areas, allocation of relevant land plots, analyzes of selected solar and wind potential areas, signing of land lease agreements related to the construction of the Garadagh HPP, agreement on water areas to be allocated in the Caspian Sea for offshore wind energy projects, as well as information about the integration of green energy into the electricity network, network strengthening and other studies were brought to attention.
Then a presentation on the progress of the research on hydrogen production using renewable energy sources was made, and the results of the Low Carbon Hydrogen Market Research prepared with the support of the European Bank for Reconstruction and Development were presented.
The main parameters of the new investment agreement to be signed with Masdar were also reported. Discussions were held on the roadmap prepared by the Secretariat to address issues raised by investor companies.
At the end, measures to be taken before the next meeting on current issues arising from the activities of the commission were discussed, relevant decisions were made taking into account opinions and proposals.
Representatives from the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, Ecology and Natural Resources, Emergency Situations, Defence, Agriculture, Digital Development and Transport, the State Committee on Urban Planning and Architecture, the Central Bank, AREA, ANAMA, Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC attended the meeting.