Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İşçi Qrupun əvvəlki iclasında qəbul edilmiş qərara əsasən ötən dövr ərzində həyata keçirilmiş tədbirlərə dair İşçi Qrupun Katibliyinin hesabatı dinlənilib, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji zonası”nın yaradılması ilə bağlı qarşıya qoyulmuş tapşırıqların icrası müzakirə edilib.
Şərqi Zəngəzur İqtisadi rayonunda 1 saylı Bərpa, Tikinti İdarəetmə və Qarabağ İqtisadi rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə xidmətlərinin nümayəndələrinin “Yaşıl enerji zonası” Konsepsiyasının tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirilən tikinti-quruculuq işlərinə və reallaşdırılmış layihələrə dair məruzələri dinlənilib.
İclasda, həmçinin yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqinə əməl edilməsinin monitorinqi və digər cari məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, iclasda İşçi Qrupuna daxil olan dövlət qurumları ilə yanaşı, “Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxs, “Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonunda 1 saylı Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxs və Qarabağ Dirçəliş Fondunun nümayəndələri də iştirak edib.

According to the decision adopted at the previous meeting of the Working Group, the report of the Working Group Secretariat on the measures taken over the past period was heard and the implementation of the tasks set for the establishment of the “green energy zone” in the liberated territories was discussed.
The reports of representatives of Restoration, Construction and Management services No. 1 in Eastern Zangezur Economic Region and Restoration, Construction and Management Services in Karabakh Economic Region were heard on construction works and implemented projects in accordance with the requirements of the Green Energy Zone Concept.
At the meeting, there was also an exchange of views on monitoring the implementation of green technologies and energy efficiency requirements and other current issues, relevant decisions were made.
It should be noted that, along with the state bodies included in the Working Group, representatives of the Restoration, Construction and Management Service in the Karabakh Economic Region public legal entity, Restoration, Construction and Management Service No. 1 in the Eastern Zangazur Economic Region Public legal entity and the Karabakh Revival Fund also attended the meeting.