Energetika Nazirliyində Rumıniya Hökumətinin Baş katibi Marian Neacșunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan nazir müavini Samir Vəliyev Azərbaycan və Rumıniya arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu bildirib və enerji sahəsində gündəliyin geniş olduğunu vurğulayıb. Təbii qaz, elektrik enerjisi, xüsusilə bərpa olunan enerji səhəsində əməkdaşlıq imkanları barədə danışıb.
Ötən ilin dekabrında Buxarestdə imzalanmış “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə 4 ölkənin nazirləri arasında baş tutmuş ilk iclasda qəbul edilmiş qərarlardan irəli gələn məsələlər nəzərdən keçirilib, yaşıl enerjinin Azərbaycandan Qara dəniz vasitəsilə Avropaya tranziti məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Ənənəvi və bərpa olunan enerji sahəsi ilə yanaşı, enerji səmərəliliyi və enerji məsələlərinin tənzimləməsi kimi istiqamətlərdə də əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüşdə Energetika Nazirliyi, nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndləri iştirak ediblər.

A meeting was held at the Ministry of Energy with a delegation led by Mr. Marian Neacșu, Secretary General of the Government of Romania.
Welcoming the guests, Deputy Minister Samir Valiyev said that the relations between Azerbaijan and Romania are at the level of strategic partnership and stressed that the agenda in the field of energy is broad. He spoke about the cooperation opportunites in the field of natural gas, electricity, especially renewable energy.
The issues arising from the decisions adopted at the first meeting between the ministers of 4 countries in order to implement the “Agreement on strategic partnership in the development and transmission of green energy between the governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary” signed in Bucharest in December last year were considered, and discussions were held on the transit of green energy from Azerbaijan to Europe via the Black Sea
Along with traditional and renewable energy, the importance of developing cooperation in such areas as energy efficiency and regulation of energy issues was noted.
The representatives from the Ministry of Energy, AREA, AERA, Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC attended the meeting.