Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (AREA) rəhbərliyi və "Masdar", "ACWA Power", "Fortescue Future Industries" şirkətlərinin nümayəndələri Naxçıvana səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində Dövlət Energetika Xidmətinin əməkdaşları ilə görüş keçirilib. Dövlət Xidmətinin ümumi enerji sistemi və bərpa olunan enerji layihələri barədə məlumatı dinlənilib. Muxtar Respublikanın geniş bərpa olunan enerji potensialının olduğu diqqətə çatdırılıb, sənaye miqyaslı yaşıl enerji layihələrinin reallaşdırılması istiqamətində müzakirələr aparılıb. Nümayəndə heyəti Babək rayonunda yerləşən günəş elektrik stansiyasına baş çəkib.
Daha sonra Daşınmaz Əmlak və Torpaq Məsələləri üzrə Dövlət Xidmətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə günəş və külək enerjisi ərazilərinin ayrılması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Yaşıl enerji layihələri üçün seçilmiş ərazilərə baxış keçirilib.

The executives of the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA) and representatives of the companies "Masdar", "ACWA Power", and "Fortescue Future Industries" visited Nakhchivan.
Within the framework of the visit, a meeting was held with the representatives of the State Energy Service. Information about the general energy system and renewable energy projects of the State Service was shared. The direction of realizing industrial-scale green energy projects was discussed and It was pointed out that the Autonomous Republic has a wide renewable energy potential. The delegation visited the solar power plant located in Babek district.
Later, The deployment of solar and wind energy areas was discussed at the meeting and the areas selected for green energy projects were reviewed with representatives of the State Service for Real Estate and Land Issues.