Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası Nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası Nazirlərin 1-ci iclası çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə dörd ölkənin nazirlərinin ilk iclası keçirilib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanın iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf nazirinin birinci müavini Romeo Mikautadze, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto və Rumıniyanın energetika naziri Daniel Virgil Popeskunun iştirakı ilə iclasda “yaşıl enerji”nin inkişafı və ötürülməsi üzrə gələcək fəaliyyətin konsepsiyası müzakirə edilib. Tədbirdə Avropa İttifaqını enerji məsələləri üzrə komissar Kadri Simson təmsil edib.
İclasda enerji təchizatı və tranzit marşrutlarının şaxələndirilməsi üçün yaşıl enerji layihələrinin həyata keçirilməsinin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Mövcud bərpa olunan enerji potensialından istifadəni genişləndirmək və yaşıl elektrik enerjisi ticarətini inkişaf etdirmək məqsədilə dörd ölkə arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Yaşıl enerjinin Xəzər dənizindən Avropaya ötürülməsindən irəli gələn məsələlərin koordinasiyalı şəkildə yerinə yetirilməsi üçün İşçi Qrupunun yaradılması razılaşdırılıb. Sonda iclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” 17 dekabr 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Rumıniyanın Baş naziri Nikolae Çuke, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili, Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban tərəfindən Buxarestdə imzalanıb. İmzalanma mərasimində Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis və Avropa Komissiyasının Prezidenti xanım Ursula Fon der Lyayen iştirak ediblər.

First ministerial meeting of the four countries on implementation of the “Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary” has today been held in Baku on the sidelines of the 9th Southern Gas Corridor Advisory Council Ministerial Meeting and 1st Green Energy Advisory Council Ministerial Meeting.
The meeting attended by Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov, Georgia’s First Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Romeo Mikautadze, Hungary’s Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó, and Romanian Energy Minister Virgil-Daniel Popescu focused the concept of future activities for the green energy development and transmission. EU Commissioner for Energy Kadri Simson also attended the meeting.
The participants emphasized that the implementation of green energy project is of strategic importance for diversification of energy supplies and transit routes. They also stressed the importance of enhancement of the cooperation between the four countries to expand the use of the current renewable energy potential, as well as to develop the green electricity trade.
The sides also agreed on establishment of a Working Group for the implementation of issues aimed at transmission of green energy from the Caspian Sea to Europe. At the end a protocol on the results of the meeting has been signed.
The “Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary” has been signed in Bucharest on 17 December 2022 by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Prime Minister of Romania Nicolae Ciucă, Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili and Prime Minister of Hungary Viktor Orban. President of Romania Klaus Iohannis and President of the European Commission Ursula von der Leyen participated in the signing ceremony.