Energetika naziri Pərviz Şahbazov Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Avropa regionu üzrə direktoru Rana Karadşehin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə IFC ilə enerji sahəsində həyata keçirilən birgə layihələr qarşılıqlı münasibətlərin uğurlu inkişafının nümunəsi kimi qeyd edilib. Ölkəmizin iqtisadi inkişafında enerji sektorunun rolundan bəhs edilib, ənənəvi energetika və “yaşıl enerji” sahələrində görülən işlər, həyata keçirilən layihələr və gələcək planlar barədə məlumat verilib. Enerji sahəsinə özəl sektorun cəlbinin sürətləndirilməsi və IFC ilə bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafı perspektivləri müzakirə olunub.
IFC-nin dəstəyi ilə hazırlanmış Dənizdə külək enerjisi üzrə Yol Xəritəsindən bəhs edilib, Xəzər dənizinin Azərbaycana məxsus hissəsində külək enerjisindən istifadə potensialının təhlili, bununla əlaqədar texniki, iqtisadi, o cümlədən ixrac məsələləri müzakirə olunub. IFC-nin Azərbaycanda dənizdə külək enerjisi layihələrinin həyata keçirilməsində maraqlı olduğu, həmçinin digər bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsinə cəlb olunmasının mümkünlüyü qeyd edilib.
Söhbət zamanı Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş, enerji keçidi, hidrogen enerjisi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov has met with Regional Director of the International Finance Corporation (IFC) for Europe Rana Karadsheh.
At the meeting, joint projects implemented with IFC in the field of energy were noted as an example of successful development of mutual relations. The role of the energy sector in the economic development of our country was discussed, information was provided about the work done in the fields of traditional energy and green energy, implemented projects and future plans. The opportunities for accelerating the involvement of the private sector in the energy sector and the development of cooperation with the IFC in this direction were discussed.
The road map on offshore wind energy prepared with the support of the IFC was discussed, analysis of the potential of using wind energy in the Azerbaijani part of the Caspian Sea, and technical, economic, as well as export issues were discussed in this regard. It was noted that IFC is interested in the implementation of offshore wind energy projects in Azerbaijan, as well as the possibility of involvement in the implementation of other renewable energy projects.
The sides discussed the Agreement on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary, energy transition, hydrogen and other issues.